" شرایط و ضوابط "

مقدمه:

تعاریف:

اصطلاحاتی که در این سند به کار رفته است دارای معانی مشروح ذیل می­باشد:

۱- شرکت: شرکت نوید تیمچه تجارت نیل که نسبت به طراحی و پیاده سازی مدل بازار نخل اقدام می‌کند و صاحب قانونی بازار نخل می­باشد و تمام دارائی­های مادی و معنوی این بازار متعلق به شرکت تیمچه تجارت نیل می­باشد.

۲- بازار نخل: نخل، بازاری است اجتماعی که در آن تولیدکنندگان محصولات اصیل و با کیفیت، پیرامون صنعت و حرفه خود (به‌ تنهایی یا به کمک و مشارکت دیگران) به توسعه محتوا و دانش پرداخته و ضمن معرفی خود، کارگاه تولیدی، همکاران و منطقه فعالیتشان، به صورت مستقیم کالا و خدمات خود را از طریق بستر وب و سایر ابزارهای شبکه‌ای به مخاطبان خود به‌ فروش می‌رسانند. در کنار تولید‌کنندگان و داد‌ و ستدهای خرید و فروش، به اشتراک ‌گذاری مهارت‌ها و سرمایه های خرد در این قالب، نخل به ‌تدریج ابزارهای متنوع ‌تری جهت توسعه کسب‌وکار در اختیار مشارکت‌کنندگان قرار خواهد داد.

۳- وب سایت و اپلیکیشن: این نرم افزار متعلق به شرکت نوید تیمچه تجارت نیل   می­باشد که به منظور استفاده از خدمات بازار نخل طراحی و پیاده سازی شده است در ضمن حق استفادۀ موقت از آن برابر شرایط قراردادی و سند حاضر به کاربران اعطا می‌گردد.

۴- کاربر: شخصی حقیقی یا حقوقی است اعم از حجره دار، بازاریاب و مشتری که از طریق اینترنت به وب سایت یا  اپلیکیشن بازار نخل متصل و از خدمات نرم افزاری، مهندسی و مدیریتی بازار­نخل بهرمند می‌شود.

۵- کاربران: در این سند کاربر حجره­دار،کاربر بازاریاب، کاربر نمایندگی، کاربر مشتری (یاهمان خریدار، مصرف کننده) به همراه هم با نام کاربران استفاده می‌شوند.

۶- کاربر حجره دار: شخص حقیقی یا حقوقی است که دربازار نخل به منظور ایجاد حجره، آنلاین کردن کسب وکار خود و ارتباط مستقیم و بدون واسطه برقرار کردن با مخاطبین و مشتریان جهت فروش محصولات یا خدمات خود  ثبت ‌نام کرده ‌است.

۷- کاربر بازاریاب: :شخص حقیقی یا حقوقی است که در بازار نخل جهت بازار یابی محصولات و خدمات حجره ­دارها ثبت‌ نام کرده‌اند.

۸- کاربر نمایندگی: شخص حقیقی با حقوقی است که در بازار نخل به منظور  گره‌گاه تجاری، یک سرویس‌دهنده به چندین واحد تجاری خرد (حجره‌ها و پروفایل‌های کاربری) در یک حوزه جغرافیایی-صنفی ثبت نام کرده اند. فلسفه تاسیس گره‌گاه‌ها در نخل، کارکرد و نقش طراحی‌شده‌ی آنها در راستای تسهیل‌گری و ارائه خدمات توسعه‌ای به‌ کسب ‌و کارهای تحت‌ پوشش می‌باشد.

۹- کاربر مشتری: شخص حقیقی یا حقوقی است که در بازار نخل به منظور مرتفع کردن نیازهای واقعی خود با حجره داران ارتباط برقرار می کند و جهت خرید از آنها ثبت کرده اند.

۱۰- حساب کاربری: حسابی است که اشخاص برای استفاده از خدمات بازار نخل در وب سایت یا اپلیکیشن بازار نخل ایجاد کرده‌اند.

۱۱- اعتبار: مبلغی یا امتیازی است که کاربران در حساب کاربری خود به منظور استفاده از خدمات بازار نخل دارند. مبلغ به صورت پرداخت از طریق سامانۀ بانکی و کارت‌های عضو شبکۀ شتاب و یا با استفاده از نیل کارت طبق شرایط و مقررات حاضر منظور و محاسبه خواهد شد. امتیاز نیز به صورت استفاده دائم یا جهت کمک به معرفی و رشد بازار نخل یا حجره داران نخل انجام شده است که با طبق برنامه های ارائه کسب گردیده و در حساب کاربری ایشان محاسبه گشته است.

۱۲- اطلاعات محرمانه: اطلاعاتی که توسط کاربران در اختیار بازار نخل قرار داده می‌شود اعم از اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد می‌شود و همچنین اطلاعاتی که به صورت خودکار و در نتیجۀ بهره برداری از خدمات بازار نخل در اختیار شرکت قرار داده می‌شود، مانند اطلاعات مربوط به سفر خرید و فروش، موقعیت مکانی حجره دار و مشتری.

۱۳- قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آئین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر انجام موضوع قرارداد اعم از قانون حمایت از مصرف کنندگان و سلامت جامعه.

قوانین عمومی:

قوانین کاربر:

سیاست‏‌های رعایت حریم شخصی

محتوا

مالکیت و مصونیت بازار نخل

۱. مطابق این سند، بازار نخل یک مجوز قابل‌فسخ و استرداد، غیر انحصاری و مشروط به شرایط این سند و سایر اسناد استفاده از بازار نخل، به کاربر اعطا می‌کند.

 ۲. مطابق این سند، کاربر اعلام می‌کنید از هر گونه استفاده از خدمات بازار نخل که منجر به نقض قوانین جمهوری اسلامی ایران یا احکام اسلامی یا خلاف عرف جامعه می‌شود، خودداری خواهید کرد. به طور مثال، کاربر متعهد خواهید بود، هرگونه مجوزی که برای عرضه محصولات نیاز است، اخذ و بر اساس آن محصولات را در حجره متعلق به کاربر عرضه کنید. عواقب عدم اخذ این مجوزها و ورود هرگونه خسارت به اشخاص ثالث، مستقیماً و منحصراً به عهده شما خواهد بود.

 ۳. هرگونه جمع‌آوری بدون قصد استفاده اطلاعات دیگران، استفاده از اطلاعات مشتریان بازار نخل که صرفاً در راستای ارائه محصولات در اختیار شما قرار گرفته است، سوء‌استفاده از دارایی‌های مادی و غیر مادی بازار نخل، نفوذ در نرم‌افزارهای بازار نخل و کدهای نرم‌افزاری مربوطه و مهندسی معکوس طرح بازار بازار نخل، ممنوع است.

 ۴. کاربر متعهد خواهد بود که از علائم و اسامی تجاری یا هر نوع علائم دیگر متعلق به بازار نخل فقط به منظور شناساندن و تبلیغات محصولات خود در بازار نخل و در محدوده این قرارداد و صرفاً در جهت منافع بازار نخل، استفاده خواهید کرد. هرگونه اقدام به ثبت هر یک از اسامی و علائم تجاری متعلق به بازار نخل، یا هر اسم و نشان و علامتی که می‌تواند به علت شباهت با علائم متعلق به بازار نخل اشتباه‌برانگیز باشد، و نیز استفاده از نام‌ها و علائم بازار نخل در نام حجره­ها یا محصولات، ناقض این توافق خواهد بود.

 ۵. همواره حق مالکیت بازار نخل بر مجموعه دارایی‌های مادی و غیرمادی بازار نخل محفوظ است و بهره‌برداری و استفاده از هر یک از مجموعه دارایی‌های مادی و غیرمادی متعلق به بازار نخل (مانند پلتفرم در نسخه وب و اپلیکیشن، برند، نشان تجاری، عناوین، طرح‌های بازاریابی، تخفیف‌ها، کمپین‌ها، علامت‌ها) در غیر چارچوب مشخص شده از سوی بازار نخل یا خارج از عرف و عادت، به هر شکل مستقیم و غیرمستقیم، سوء‌استفاده تلقی می‌شود و ممنوع است.

 ۶. در صورت هرگونه سوء استفاده تجاری یا غیر تجاری از هر یک این دارایی‌ها برای منافعی خارج از بازار نخل، استفاده و بهره‌برداری در چارچوب غیر تعریف شده از سوی بازار نخل و ایجاد خسارت مادی و غیر مادی به هر یک از این دارایی‌ها، بازار نخل مجاز است در مرحله نخست، تذکر شفاهی یا کتبی دهد یا کاربر را از طرح و برنامه خارج کند و در مرحله بعد، دسترسی کاربر را به خدمات بازار نخل به حالت تعلیق درآورد یا مسدود کند یا به طور کلی، حساب کاربری و حجرهداری کاربر را حذف کند و همواره می‌تواند خسارت و حقوق قانونی خود را نیز طبق مقررات این سند یا از طریق قانونی و قضایی، پیگیری و مطالبه کند.

 ۷. کاربران بازار نخل متعهد می‌شوند هیچ‌گاه از طرح‌های بازاریابی پلتفرم بازار نخل به صورتی که به بازار نخل یا شرکای آن صدمه‌ای وارد کند استفاده نکنند. در صورتی که کاربران از امکانات فراهم شده در طرح‌های در جریان بازار نخل سوءاستفاده (مانند بهره‌برداری در جهت منافع شخصی یا آسیب زدن به بازار نخل اعم از آسیب مادی یا معنوی) کنند، بازار نخل ضمن داشتن حق قطع خدمات و غیرفعال کردن حساب کاربری، مجاز خواهد بود مطالبات کاربر را که با سوءاستفاده کسب کرده است مسدود کند، با مراجعه به مراجع قضایی یا سایر مراجع ذی‌صلاح قانونی برای جبران خسارات و مطالبه آن اقدام کند و کاربر حق هیچ گونه ادعایی در این خصوص ندارد.

 ۸. در صورتی که بازار نخل به جهت اقدامی که کاربر انجام داده‌ تحت پیگرد قانونی قرار گرفت، کاربر متعهد به دفاع و مصون ساختن بازار نخل از این گونه ادعاها خواهد بود. این بدان معناست که کاربر در این موارد از بازار نخل دفاع خواهد نمود و بازار نخل را نسبت به تمام هزینه‌هایی که ممکن است در این جریان (اعم از هزینه‌های دادرسی و…) به بازار نخل تحمیل شود، مصون نگاه خواهد داشت.

 ۹. ممکن است در جریان استفاده از خدمات بازار نخل، با اشخاص دیگر حاضر در بازار به صورت آنلاین تعامل داشته باشید. مستحضر باشید، بازار نخل نظارتی بر این گونه مسائل ندارد و مسئولیت هر آنچه ممکن است در اثر این تعاملات روی دهد با خود اشخاص خواهد بود.

 ۱۰. مطابق این سند و شرایط خرید و فروش در بازار نخل، کاربر، بازار نخل را نسبت به اثرات سویی که ممکن است در اثر خرید و مصرف محصولات خریداری‌شده به وی وارد گردد، مبرّی از مسئولیت خواهد کرد و حجره­دار ضامن جبران خسارت است.

 ۱۱. هر محتوایی که هر شخص (کاربر) در بازار نخل منتشر می‌کند، مستقیماً مرتبط با شخص وی است و بازار نخل هیچ گونه مسئولیتی از جهت صحت، قانونی بودن و تطابق محتواهای منتشرشده با قواعد کپی‌رایت نخواهد داشت.

 ۱۲. شرایط این سند و مصونیت بازار نخل، مانع پیگیری قانونی توسط بازار نخل یا کاربران در مراجع ذی‌صلاح در جمهوری اسلامی نیست.

 ۱۳. بازار نخل تلاش می‌کند خدمات خود را برای همه دستگاه‌ها و گوشی‌ها و شبکه‌های مرتبط با اینترنت ارائه کند اما نسبت به آن هیچ تضمینی نمی‌دهد.

حجره دار:

تبصره: زمان آماده سازی محصول نباید بیشتر از ۷۲ ساعت باشد.

تبصره:­ حجره­ دارجهت تعطیل کردن حجره­ ی خود، فقط سه مرتبه در سال و هر مرتبه حداکثر  ۱۵ روز و با اعلام قبلی تعطیل نماید.

تسویه‌حساب با حجره داران

تذکر: با رعایت نکردن شروط چهارگانه بالا فرآیند تسویه‌حساب با حجره ­دار به جریان نخواهد افتاد حتی اگر سفارش توسط حجره­ دار ارسال شده و به دست مشتری هم رسیده باشد.

مشتری:

تذکر۱:صرف ایجاب برای ایجاب کننده تعهدی بوجود نمی آورد و وی می­تواند ضمن ایجاب، مدت زمانی که در آن پیشنهاد پابرجاست یا سایر شروط را مشخص نماید.

تذکر۲:با توجه به آنکه طبق روال کاری فروشگاه مرحله اول خرید، استعلام سفارش می باشد، پاسخ استعلام سفارش مشتری به منزله ایجاب و نهایی کردن سفارش توسط مشتری به منزله قبول است.

تذکر۳:ثبت هر گونه سفارش به منزله آگاهی و قبول قوانین سایت بوده و لذا مشتری موظف است قبل از هر گونه ثبت سفارش این قوانین را به دقت مطالعه و در صورتیکه با آنها موافق است، سفارش خود را ثبت نماید.

 

شرایط بازگرداندن محصول

رضایت مشتریان محترم از اصول بنیادین بازار نخل است و بازار نخل همه تلاشش را می‌کند که این رضایت، محقق شود. از این رو، امکان مرجوع کردن کالاهای دارای اشکال، از حقوق مشتری‌های بازار نخل است. ضمن این که به هر حال بازار نخل یک بازار است و ذاتاً درصد خطا را نمی‌شود به صفر رساند اما این حق مشتری و نیز درخواست حجره­ دار برای لغو یا تأخیر در ارسال، طبق قوانین بازگرداندن محصول (عودت کالا) محفوظ است.

الف. لغو سفارش یا درخواست تأخیر در ارسال توسط حجره ­دار

۱. حجره ­دار تا ۱۲ (دوازه) ساعت پس از تاریخ و ساعت ثبت سفارش،‌ حق لغو کل سفارش را دارد و نیز این حق را که برای همه یا بعضی از کالاهای یک سفارش، «تأخیر در ارسال» را درخواست کند. این درخواست مستقیماً از طریق صفحه رهگیری سفارش و پیامک،‌ به مشتری اطلاع داده خواهد شد. بر این اساس، سه حالت رخ خواهد داد که قوانین بازار نخل درباره آن چنین است:

 الف. در صورت قبول مشتری، تاریخ درخواستی حجره­دار، به عنوان مهلت جدید ارسال در سفارش منظور می‌گردد.

 ب. اگر مشتری درخواست تأخیر در ارسال را نپذیرد، سفارش نسبت به کالا یا کالاهایی که حجره­ دار درخواست تأخیر در ارسال آن‌ها را داشته، لغو خواهد شد و وجه محصول طبق قوانین بازگرداندن محصول به حساب مشتری واریز می‌گردد.

 ج. اگر مشتری تا ۶ (شش) ساعت کاری پس از درخواست تأخیر در ارسال، پاسخی ندهد، درخواست حجره­ دار به طور خودکار پذیرفته خواهد شد و تاریخ جدید به عنوان مهلت ارسال سفارش برای حجره­ دارمنظور می‌گردد. این شش ساعت، شامل همه روزهای هفته (اعم از تعطیل و غیر تعطیل) می‌شود؛ اما ساعت ۱۲ شب تا ۷ صبح در آن لحاظ نمی‌شود؛ یعنی اگر حجره­ دار ساعت ۱۱ شب درخواست تأخیر بزند، مشتری تا ۱۲ ظهر فردا فرصت دارد این درخواست را بپذیرد یا رد کند. در صورت سکوت او، ساعت ۱۲ ظهر، درخواست تأخیر به صورت خودکار پذیرفته خواهد شد.

ب. انصراف از خرید توسط خریدار

۱) بر اساس بند ۳۷ قانون تجارت الکترونیک،‌ در هر معامله از راه دور، «مصرف‌کننده» تا ۷ (هفت) روز کاری حق انصراف از خرید دارد. آغاز حق انصراف، برای کالاها از تاریخ تسلیم کالا به مصرف‌کننده است و برای خدمات، از روز انعقاد است. از این ‌رو، در بازار نخل مصرف‌کننده با استفاده از لینک رهگیری سفارش که برایش پیامک می‌شود، همچنین از طریق ورود به حساب کاربری خود از طریق سایت یا اپلیکیشن، تا ۷ (هفت) روز از حق انصراف خود استفاده کند یا رضایت خود را ثبت یا مشکل را گزارش کند. در غیر این صورت و پس از گذشت هفت روز، سیستم به طور خودکار رضایت مصرف‌کننده را روی سفارش ثبت می‌کند.

۲) بر اساس بند ۳۷ قانون تجارت الکترونیک،‌ حق انصراف برای «مصرف‌کننده» لحاظ شده است و این حق در جایی است که یک طرف معامله فروشندگان کالا یا ارائه‌دهندگان خدمات و در طرف دیگر، مصرف‌کننده باشد؛ بنابراین اگر سفارش محصول (کالا و خدمات) به تعداد و به صورت عمده (مغایر با هدف مصرف) صورت بگیرید، حق انصراف شامل آن نمی‌گردد.

۳) . طبق آیین‌نامه اجرایی مواد ۳۸ و ۴۲ قانون تجارت الکترونیکی (مصوب سال ۱۳۸۸)، مصرف‌کننده در موارد زیر به علت شرایط خاص کالا و خدمات، فاقد حق انصراف است:

 الف. در مورد خدمات، در صورتی که با توافق مصرف‌کننده، ارائه آن قبل از پایان هفت روز کاری شروع شده باشد.

 ب. ارائه خدمات برای تحویل موادغذایی یا سایر کالاهایی که مورد مصرف روزانه دارند.

 ج. کالا یا خدماتی که قیمت آن‌ها توسط نوسانات بازارهای مالی تعیین می‌شود و خارج از اختیار تأمین‌کننده است.

 د. کالاهای ساخته‌شده با مشخصات فردی مصرف‌کننده که به طور واضح جنبه شخصی دارند یا این که به دلیل طبیعت آن‌ها نمی‌توانند بازپس داده شوند و یا این که به سرعت قابلیت فساد و خرابی دارند.

هـ. نوارهای صوتی و تصویری و نرم‌افزارهای رایانه‌ای بسته‌بندی‌شده که به وسیله مصرف‌کننده باز شده باشند.

و. روزنامه، نشریه و مجلات مطابق تعریف قانون مطبوعات.

ج) لغو سفارش توسط خریدار و پیش از ارسال و تسلیم کالا:

۱. بر اساس بند ۳۸ قانون تجارت الکترونیک، اعمال حق انصراف در فروش کالا، با تسلیم کالا به مصرف‌کننده شروع می‌شود؛ بنابراین شرایط لغو سفارش توسط خریدار و پیش از ارسال و تسلیم کالا از این قرار است:

الف. اگر مشتری پیش از این که حجره­ دار شروع به خرید مواد اولیه یا تولید یا بسته‌بندی محصول کند یا کالا از طریق انبار بازار نخل ارسال شده باشد، از خرید خود (کل سفارش و سبد خرید) منصرف شود و به بازار نخل اطلاع دهد و لغو سفارش از سوی بازار نخل تأیید شود، سفارش کالا لغو می‌گردد و قیمت کالا و هزینه ارسال، طبق زمان‌بندی بازار نخل برای تسویه مالی دادوستدها،‌‌ به حساب مشتری واریز می­گردد.

 ب. چنانچه انصراف از خرید، در بازه زمانی خرید مواد اولیه و ساخت یا بسته‌بندی و ارسال باشد، امکان لغو سفارش برای مشتری وجود ندارد.

د. لغو سفارش توسط خریدار و پس از ارسال و تسلیم کالا:

۱)  برای لغو سفارش پس از تسلیم کالا، لازم است خریدار پس از تحویل گرفتن کالا از فرصت قانونی (۷ روز) و نیز امکانات فنی بازار نخل در سایت و اپلیکیشن‌ برای گزارش هر گونه مشکلی استفاده کند. در غیر این صورت، سیستم به طور خودکار رضایت کاربر را روی سفارش ثبت می‌کند و دیگر هیچ ادعایی مسموع نخواهد بود.

۲) به طور کلی، در صورت وجود هر گونه مشکل در کل سفارش تحویل گرفته‌شده یا بخشی از آن، خریدار علاوه بر ثبت گزارش، باید محصول/هایی را که مشکل دارند و نیز بسته‌بندی‌ اولیه حجره­دار و بسته‌بندی ارسال (مانند کارتن پستی) را بدون تغییرات و مخدوش کردن آن، تا زمان حل و فصل موضوع و بازگرداندن آن‌ها نزد خود نگهداری کند.

۳) اگر مغایرت و مشکل، بدون باز کردن بسته‌بندی محصول، قابل‌مشاهده و تشخیص است، لغو سفارش در صورت حفظ وضعیت اصلی و اولیه سفارش، امکان‌پذیر است. همچنین اگر مغایرت و مشکل، پس از باز کردن بسته‌بندی محصول و استفاده از آن، قابل‌مشاهده و تشخیص باشد، لغو سفارش در صورت حفظ وضعیت موجود محصول و بسته‌بندی‌ اولیه حجره­ دار و بسته‌بندی ارسال، امکان‌پذیر است. در هر دو صورت، خریدار می‌بایست ضمن ثبت گزارش، با «خدمات مشتریان بازار نخل»  برای عودت محصول، تعیین گیرنده (بازار نخل یا حجره ­دار)‌ و نوع ارسال (مانند آسان‌ترین و کم‌هزینه‌ترین نوع ارسال) هماهنگ کند.

 ۴) در صورت دریافت ناقص سبد خرید و عدم ارسال بخشی از سفارش توسط حجره­دار، خریدار حق انصراف از خرید آن بخش ناقص را دارد که در این صورت، تنها وجه خرید و جریمه ۵% همان بخش ناقص و بدون احتساب هزینه ارسال (هرچند آن بخش بیشترین وزن سبد خرید را داشته است)، طبق زمان‌بندی بازار نخل برای تسویه مالی دادوستدها،‌ به حساب خریدار واریز می‌شود؛ و در صورت عدم انصراف خریدار، حجره‌دار می‌بایست پس از هماهنگی با «خدمات مشتریان بازار نخل»، بخش ناقص سفارش را با هزینه خودش برای خریدار ارسال کند.

 ۵) در صورت ارسال محصول اشتباهی و خارج از سفارش ثبت‌شده، خریدار می‌بایست موضوع را به «خدمات مشتریان بازار نخل» اطلاع دهد و تا حل و فصل شدن مسئله، محصول را نزد خود به امانت نگهداری کند. بدیهی است که حجره­دار در مورد ارسال اشتباهی محصول و تبعات آن مسئول خواهد بود.

۶) تصاویر محصول برای اطلاع و کمک به خرید درج می‌شوند و تفاوت‌های جزئی محصول با آن‌ها ملاک لغو سفارش نیست، بلکه مغایرت با توضیحات و ویژگی‌های محصول و شرایط سفارش قابل ثبت گزارش و درخواست لغو آن است.

۷) در صورت آسیب‌دیدگی محصول/های سفارش بر اثر حمل‌ونقل یا باز کردن بسته‌بندی توسط خریدار، امکان لغو سفارش و انصراف از خرید امکان‌پذیر نیست.

۸) در صورت آسیب‌دیدگی محصول/های سفارش در اثر حمل‌ونقل هنگام ارسال محصول و تحویل به خریدار، طبق حالت‌های زیر عمل می‌شود:

 الف. اگر سفارش از طریق انبار مرکزی بازار نخل ارسال شود، با رعایت شرایط بازگرداندن محصول (مانند حفظ وضعیت موجود محصول و بسته‌بندی‌ اولیه حجره­دار و بسته‌بندی ارسال و بازگرداندن آن)، خسارت وارده از سوی بازار نخل جبران می‌شود. این جبران خسارت، نافی مسئولیت شرکت پست و حق شکایت و پیگیری بازار نخل از آن‌ها نخواهد بود.

 ب. در صورت استفاده حجره ­دار از شبکه پستی کشور، آسیب‌دیدگی مشمول قوانین و شرایط شرکت پست ایران است و پیگیری و گرفتن خسارت با خریدار است؛ و چنانچه حجره­ دار محصول را با بیمه آسیب‌دیدگی پست کرده باشد، طبق شرایط بیمه‌نامه عمل خواهد شد. همچنین خریدار می‌تواند محموله پستی را که وضعیت فیزیکی آن آسیب دیده است، از مأمور پست تحویل نگیرد و طبق ضوابط شرکت پست اقدام کند.

 ج. در صورت استفاده حجره­دار از شرکت‌های حمل‌ونقل (مانند باربری)، مراکز پیک و حمل کالا (مانند اسنپ کالا) یا از حجره­های خدمات ارسال در بازار نخل یا موارد دیگر، جبران خسارت و پیگیری آن مشمول قوانین و شرایط اعلام‌ و توافق شده آن شرکت‌ها و مراکز و حجره‌هاست.

در هر صورت، خریدار می‌بایست هرگونه مشکل را به بازار نخل گزارش کند تا در صورت تخلف یا کوتاهی حجره‌دار، وی را طبق آیین‌نامه‌های بازار نخل اعمال قانون کند و تا حد ممکن به خریدار در پیگیری و حل و فصل مسئله کمک کند.

 ۹) لغو سفارش محصولات موادغذایی و خوراکی که مصرف روزانه دارند، مواد فاسدشدنی، مواد آرایشی و بهداشتی، داروها، ترکیبات و معجون‌های گیاهی و طب سنتی، و انواع کفش و پوشاک (مگر در صورت معیوب و غیرقابل استفاده بودن) به دلیل شرایط خاص حاکم بر آن‌ها، در صورت باز شدن بسته‌بندی و استفاده از آن‌ها، امکان‌پذیر نیست. در صورت اختلاف میان خریدار و حجره ­دار، طبق «شرایط مرجع رسیدگی به اختلاف» که در این سند آمده است عمل خواهد شد.

 ۱۰) اگر لغو سفارش توسط خریدار، به کل سفارش (همه محصولات داخل سبد خریدش) تعلق بگیرد و تأیید شود، وجه سفارش به‌علاوه هزینه ارسال، به وی بازگردانده می‌شود اما اگر به بخشی از سفارش تعلق بگیرد، فقط وجه خرید همان بخش و بدون محاسبه هزینه ارسال (هرچند آن بخش، بیشترین وزن و هزینه ارسال سبد خرید را داشته باشد)، به وی بازگردانده می‌شود.

۱۱) اگر با لغو سفارش پس از تسلیم کالا توسط خریدار و تأیید آن از سوی بازار نخل، حجره ­دار از عودت محصول توسط خریدار منصرف شود،‌ باید این موضوع را به بازار نخل اطلاع دهد. در این صورت، بازار نخل نسبت به آن و وظیفه خریدار تصمیم خواهد گرفت. این موضوع، نافی تبعات ناشی از لغو سفارش نسبت به حجره ­دار نیست.

 ۱۲) اگر با لغو سفارش و انصراف از خرید و تأیید در سیستم، سفارش یا بخشی از آن به اشتباه توسط حجره ­دار برای خریدار ارسال شود، خریدار پس از هماهنگی با «خدمات مشتریان بازار»،‌ می‌تواند از حق انصراف خود بگذرد و معامله را قطعی کند یا محصول را طبق نظر و روش پیشنهادی بازار نخل بازگرداند. در این صورت، هزینه ارسال،‌ طبق زمان‌بندی بازار نخل برای تسویه مالی دادوستدها،‌ از حساب حجره­ دار کسر و به حساب خریدار واریز می‌گردد.

 ۱۳) اگر پس از خرید، معلوم گردد که قیمت محصول به دلیل اشتباه ریال و تومان، توسط حجره ­دار به درستی ثبت نشده است،‌ چون مسئولیت ثبت قیمت و هر گونه اطلاعات محصول با حجره ­دار است، بازار نخل در قبال این اشتباه هیچ مسئولیتی ندارد اما اگر به تشخیص بازارنخل،‌ این اشتباه فاحش باشد و باعث ضرر قابل‌توجهی برای حجره­ دارمی‌گردد،‌ بازار نخل می‌تواند سفارش را لغو کند و مبلغ کل سفارش (وجه خرید و هزینه ارسال) را طبق زمان‌بندی بازار نخل برای تسویه مالی دادوستدها،‌ به حساب خریدار بازگرداند.

 ۱۴) اگر به داوری و تشخیص بازارنخل، معلوم شود حجره­دار به تعهداتش درباره ویژگی‌های محصول، رعایت زمان آماده‌سازی و دیگر شرایط فروش عمل کرده است و مشتری همچنان ناراضی است، بازار نخل حق را به خریدار نخواهد داد.

 ۱۵) در موارد پیش‌بینی‌نشده برای لغو سفارش یا بازگرداندن محصول، طبق توافق بازار نخل و کاربران (حجره­دار و خریدار) عمل می‌شود و در صورت اختلاف میان آن‌ها، مرجع رسیدگی به اختلاف و حل و فصل مسئله  واحد حقوقی بازار نخل خواهد بود.

ارتباط: