زندگی در نخل

کودکان خیابان امام حسین (ع)

چقدر با کودکان کار و دنیای آن ها آشنا هستید؟ کودکانی که آینده ایران‌زمین هستند. نخل فضایی برای آشنایی و کمک به کودک کار ایجاد کرده است. حال باتوجه‌به بُعد اجتماعی رسالتمان آمده‌ایم تا به یکی از آسیب‌های اجتماعی جدی یعنی کودکان کار بپردازیم. همان‌طور که می‌دانیم یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های ایران کودکان هستند. کودکان آینده این مرزوبوم را با دستان خویش رقم می‌سازند. متأسفانه چه با دست تقدیر و چه از بد حادثه، ما شاهد معضلی اجتماعی هستیم که کودکان کار زائیدهٔ آنند. کودکانی که هیچ سهمی از لذت‌های مادی و معنوی خویش نمی‌برند.

نخل سرزمینی برای یادآوری سنت‌های اصیل ایرانی‌مان است. برای شکوفایی استعدادها و بهتر دیده‌شدن کسب‌وکارها، کالاها و خدمات متنوع که در سرزمین نخل به اشتراک گذاشته شده‌اند. در سرزمین نخل دریچه‌ای باز شده است تا مشاغل خُرد و خانگی را برای رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهایشان همراهی کنیم. ما عزم خود را جزم کردیم! با یک حرکت مردمی و درعین‌حال علمی و حساب شده دست در دست هم زندگی را به کودکان کار هدیه دهیم.

چشم انداز

ما چه می‌خواهیم؟ ما به دنبال دنیایی که در آن همه ی کودکان در دنیای رنگارنگ خود کودکی کنند. دنیایی سرشار از امنیت، آموزش، سلامت بسازیم. در این دنیا کودکان سرزمینمان تغذیه‌ی مناسب و فرصت تفریح و بالندگی و رشد کافی را خواهند داشت. درهای فضای مادی و معنوی را به همه فرشتگان زمینی بشناسانیم و آن‌ها را بهره‌مند کنیم.

بیانیه‌ی ماموریت

ساده می‌گوییم؛ زندگی را به کودکان کار هدیه دهیم. هویت بخشی و شخصیت‌دهی به کودک کار هدف ماست.

کودکان کار/ نخل

ما برآنیم تا خدمات‌رسانی شایسته فارغ از هر گونه تبعیض را برای کودک کار سرزمینمان انجام دهیم. زیرا بر این باوریم که کودکان در هر کجای ایران که هستند حقوقی دارند. آن‌ها باید از آرامش، آموزش و دیگر حقوق کودکانه خود در حد مطلوب بهره‌مند باشند.

تعریف کودک کار

کودک کار کیست؟ به طور کلی به فرایند درگیر کردن کودک در فعالیت‌های اقتصادی را کودک کار می‌گویند.

کودکان کار/ نخل

فعالیت‌هایی که مانع از برخورداری آنان از آموزش و دیگر حقوق اساسی‌شان است. حقوق اساسی کودکان شامل مواردی مانند تحصیل، بهداشت، سلامت و.. می‌شود. این فعالیت‌ها به طور معمول با آسیب‌های جدی و بهره‌کشی برای کودکان کار همراه است.

خدمات ما به کودکان کار حمایتی

تردیدی نیست که محور نهایی کار کودکان، مستلزم اقدام و ایجاد ساز و کارهای بنیادی است. به نحوی که به طور اساسی سایه ی اجبار به کار از زندگی کودکان برداشته شود. این امر در خوشبینانه‌ترین حالت مستلزم کار و تلاش فراوان و صرف زمان قابل توجهی است. این در حالی است که کودکان، همین امروز نیاز به حمایت و برخورداری از حقوق کامل انسانی – اجتماعی‌شان دارند. نمی‌توان ایجاد زیرساخت‌های لازم را منتظر گذاشت.

کودکان کار/ نخل

از این‌رو بازار اجتماعی نخل با استقرار رویکرد حمایتی از کودکان کار در برنامه‌های اجرایی خود گنجانده است. بازار آنلاین نخل از طریق برداشتن موانع پیش‌روی کودکان کار از آن ها حمایت خواهد کرد. بهبود وضعیت اجتماعی کودکان کار فرصت بازگشت به چتر حمایتی را فراهم می کند. با استمرار این فعالیت‌ها به کودکان کار کمک می کند که بتوانند صحیح و در مسیر زندگی سالم قدم بردارند. تلاش خواهیم کرد ضمن کاستن از رنج‌های کودکان کار فرصت برخورداری از حقوق اساسی‌شان را در اختیار آنان قرار دهیم. اگرچه بخش مددکاری اجتماعی نقطه‌ مرکزی برنامه‌های حمایتی این عزیزان است. نخل می‌کوشد تا در کنار آن کمیته‌هایی مانند روان‌شناسی، بهداشت و درمان، تغذیه وسلامت و حمایت‌های حقوقی را نیز درکنار آن فعال کند. امید است بتوان تکمیل‌‌کننده‌ این برنامه‌ها باشیم. فرصت ادامه‌ی مسیر همراه با کرامت انسانی را برای کودکان کار آرزومندیم.

اهداف و فعالیت ها

هر پروژه‌ای نیازمند فعالیت‌ها و اهدافی است. در ابتدای راه باید کودک کار را بشناسیم. زمان بگذاریم تا با دنیای آن‌ها آشنا شویم. از جمله اهداف و فعالیت‌های مورد نظر ما عبارتند از:

الف) به میدان آوردن ظرفیت­‌های نهادها و ارگان های ذیربط جهت هم‌­افزائی و تسهیل فرآیندهای خدمات­‌رسانی­‌های اجتماعی به این قشر آسیب‌پذیر یعنی کودک کار

ب) تبلور حس انسان­‌دوستانه در لایه‌­های مختلف اجتماعی و ایجاد دریچه‌­ای نو رو به این طیف از افراد جامعه تا قشر خیر خاکستری و پَسیو جامعه نسبت به این وضعیت کودکان کار واکنش مثبت و موثر نشان دهد.

اهداف و فعالیت ما در راستای کمک به کودکان کار/ نخل

پ) به­‌کارگیری ظرفیت­‌های اجتماعی و خیریه‌­ها برای انجام کارهای دقیق و کارشناسانه بر روی جامعه هدف انتخابی از کودک کار

ت) استفاده از کارشناسان حوزه­‌های مختلف اعم از تحصیلی، اجتماعی، اقتصادی، قضائی، انگیزشی، سلامت و تغذیه، بهداشت روان و… در بهبود وضعیت زندگی فردی و اجتماعی کودکان کار

ث) شناسایی و انتخاب جامعه هدف های کوچک و پس از بهبود وضعیت و مطلوب شدن شرایط کودک کار، شروع فاز بعد و انتخاب تعداد دیگری از این عزیزان
ج) عدم تصدی­‌گری و ورود مستقیم مجموعه نخل و تکیه بر توان گروه های جهادی، خیریه‌­ها و مجموعه‌­هایی که قبلا با خانواده‌­های جامعه هدف ارتباط گرفته و از نزدیک با مسائل و مشکلات کودکان کار آشنایی کامل دارند و تلاش برای اصولی و عملیاتی کردن فرایندها و روش‌های ایشان

آمارها

در راستای بهبود زندگی کودکان کار مددکاران اجتماعی فعالیت‌هایی انجام داده اند. به بررسی چند مورد در این زمینه می پردازیم:

تعداد کودک کار در طی سال های ۱۳۸۲-۱۳۹۷ یک روند صعودی را طی کرده است.

روان شناسی

کودک کار در شرایط خاصی بزرگ می‌شوند. کودکان کار با محرومیت‌ها و فقر می‌جنگنند. علاوه بر این بایدهای زیادی وجود دارد که آن‌ها را از دنیای کودکی به دنیای کار پرت کرده است. کودک کار در فقر و شرایط نامناسب اجتماعی – اقتصادی، محرومیت، آسیب‌های اجتماعی، طلاق و اعتیاد والدین بزرگ می‌شود. تحقیر و خشونت محیط خانواده را دچار اختلال می‌کند. در نتیجه سلامت روان کودکان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

از دیرباز می‌گویند یک روان سالم خلاقیت و موفیقت هر فرد را در پی دارد. مهم‌ترین فعالیت‌ها در این زمینه عبارتند از:

 • انتخاب جامعه هدف
 • مشاوره فردی با کودک و خانواده
 • مشاوره ی گروهی
 • درمان اختللات
 • ارجاع موارد خاص
 • نظارت بر سلامت روان گروه هدف
 • برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی برای کودکان و والدین

بهداشت و درمان کودکان کار

در جامعه امروزی فقر مالی و فرهنگی، همراه با فقر سواد بهداشتی، عدم دسترسی به خدمات سلامت مناسب است. شرایط سخت کار و زندگی، مشکلات جدی در سلامت خانواده به دنبال دارد. متاسفانه کودکان اولین قربانیان این وضعیت نابسامانند. هرگونه تغییر در شرایط زندگی کودکان و مبنای رشدشان، در گرو سلامت جسمی آنان است.

بخش بهداشت با فعالیت‌های زیر برای تأمین این نیازهای اساسی و رفع مشکلات جدی کودکان کوشیده است:

 • تشکیل پرونده سلامت برای کودکان پذیرش شده
 • غربال‌گری و پایش رشد کودکان
 • آموزش بهداشت به کودکان و خانواده‌ها
 • تأمین اقلام بهداشتی کودکان و خانواده‌ها
 • ویزیت و خدمات درمانی توسط پزشکان داوطلب
 • ارجاع بیماران به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها
 • تلاش برای تأمین داروی بیماران ویزیت شده
 • تأمین هزینه تشخیص و درمان کودکان و خانواده‌های نیازمند
 • ارائه ی خدمات دندانپزشکی به کودکان با کمک پزشکان داوطلب

معضلات و مشکلات کودکان کار

به طور خلاصه به چند معضل کودک کار می‌پردازیم. مشکلات فردی:

۱) عـــــدم خودبـــــاوری

۲) فقر ذهنی

۳) فقـر فرهنـگی

۴) نا امیـدی و یاس

۵) ضعیف النفس بودن

۶) فقر مالی

مشکلات اجتماعی:

 1. اعتیاد پـدر و مادر
 2. طلاق والــــــدین
 3. بیکــــاری والدین
 4. حاشیه نشینی و مهاجـــرت
 5. شبکه‌های سازمـــــــان یافته کـــــــــودکـــان کار (سوء استفاده از بچه ها)
 6. بیکاری وفقر والــــدین
 7. عدم آمـــوزش مناسب
 8. بد سرپرسی
 9. فقر ذهنی والدین
 10. سبک زندگی
 11. ناامیدی

اهدف کلان

این اهداف در بعد اجتماعی و فردی (جامعه هدف) بررسی خواهد شد:

 • رفع چالش‌ها و معضلات جدی کودکان کار
 • بررسی و آنالیز ریشه‌ای معضلات کودکان کار در بعد اجتماعی و فردی (جامعه هدف)

سخن آخر

این روزها گاهی کودکان کار را فراموش می کنیم. کودکان کار فقط شده اند شعارهایی بر روی پوسترهای تبلیغاتی که هیچ قدمی برایشان برداشته نمی شود. کودک کار همان کودکی است که از خستگی دوست دارد بخوابد اما باید به دنبال ماشین ها بدود. اگر کودک کار شیشه تمیز ماشین را با دستمالش لکه دار می کند، فقط مجبور است! نیاز نیست داد بزنیم او فقط یک کودک است نه یک آدم بزرگ! گاهی با کودکان کار مانند آدم بزرگ ها رفتار می‌کنیم؛ یادمان باشد آن‌ها هنوز کودکانی در حال رشد هستند. قدمی هر چند ناچیز می تواند مفید باشد. آماده‌اید؟ ما بند کفش‌هایمان را محکم بسته ایم. قرار است ۷۲ روز به ازای هر خرید از بازار آنلاین نخل، ۱۰ هزار تومان به کودکان کار تعلق می گیرد. شما هم به جمع ما بپیوندید. به امید روزی که کودکان کار مجبور به کارکردن نباشند.

#مثل_فرزند_خودم

خرید کیف زنانه با 30 درصد تخفیف + ویژگی‌های یک کیف خوب

1 دقیقه بخوانید
خرید کیف زنانه با ۳۰ درصد تخفیف + ویژگی‌های یک کیف خوب همه‌ی خانم‌ها چه اهل مد روز باشند و چه نه،…

راهی ارزان برای تقویت سیستم ایمنی بدن

1 دقیقه بخوانید
راهی ارزان برای تقویت سیستم ایمنی بدن امروزه که ویروس‌ها و بیماری‌های مختلف و کشنده‌ای مانند کرونا، جان بشر را تهدید می‌کنند؛…

روشی برای حفظ سلامتی و تناسب اندام!

1 دقیقه بخوانید
غذاهای سرخ کردنی خوشمزه‌ان و سخت میشه از خوردنشون دست کشید. اما روغن زیاد توی این خوراکی‌ها ضمن تهدید سلامتی آدم، ما…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *