تغذیه

نمک دریا ؛ خواص ، فواید و کاربرد ها

تا به حال نمک دریا را خورده ای؟ راستش را بخواهی این نمک به شدت شور است. اگر از طعم نمک دریایی، یک طعم شور مانند نمک سفره تصور می کنید؛ در اشتباه هستید! نمک دریا به شدت شورتر از نمک سفره است. افرادی که عاشق شوری هستند و روی هر قاشق غذا نمک پاش را خالی می کنند، از نمک دریا استفاده کنند. اما این دانه های درشت نمک از خواص زیادی برخوردار است. در ادامه بیشتر با خواص و فواید نمک دریا آشنا خواهیم شد.

شناسنامه نمک دریایی

شناسنامه نمک دریایی

مکان تولددریا
حاصل ازتبخیر آب دریا
قانونی بودن نمکفاقد مجوز
نام های مستعار نمک خورشیدی و نمک
ساختاردرشت تر از نمک معمولی

خواص و فواید نمک دریایی: ضد التهاب؛ بهبود سلامت قلب؛ درمان دیابت؛ درمان پوکی استخوان؛ کاهش افسردگی و…

نمک دریا

نمک دریایی چیست؟

نمک دریا ، که به آن نمک خلیج نیز گفته می شود. نمک دریایی با فرایند تبخیر آب های نمکی تولید می شود. به طور معمول ، برداشت نمک خوراکی تصفیه شده شامل فرآوری سنگین ، از جمله استخراج است. در طی فرآوری نمک، مواد شیمیایی بیشتری اضافه می شود. غالباً تمام مواد معدنی مفید و عناصر کمیاب نمک را به جز سدیم و کلرید از بین می برد.

نمک دریایی

برخلاف نمک های تصفیه شده ، تهیه نمک دریا معمولاً فرآوری بسیار کمی را در بر می گیرد. این مواد معدنی به شکلی وجود دارند که به راحتی مورد استفاده و جذب بدن انسان قرار می گیرند. آب و هوا و موقعیت جغرافیایی در کیفیت و ترکیب مواد معدنی ارائه شده توسط نمک دریا نقش به سزایی دارد.

نمک دریایی

اجزای نمک دریایی

ترکیبات نمک دریایی بیشتر کلسیم، پتاسیم و نمک های منیزیم کلرید و سولفات هستند. محتوای رطوبت در نمک دریایی می‌تواند از کمتر از ۱ تا بیش از ۱۲ درصد متفاوت باشد. نمک دریایی که به دست شما می رسد، می تواند متفاوت باشد. ترکیب یونی آب نمکی طبیعی در نمک های دریایی نسبتاً ثابت است.

کاربردهای نمک دریایی

فکر می کنید نمک دریا را فقط در آشپزخانه می توان استفاده کرد؟ راستش را بخواهی قبلا افراد زیادی استفاده از نمک دریایی در غذاهایم را توصیه کرده اند.

نمک دریایی

در طی مطالعاتم متوجه شدم نمک دریایی برای اسکراب بدن و حمام استفاده می شود. نمک دریایی در محصولات متنوعی مثل چیپس ها کاربرد دارد. عده ای از این نمک در نوشیدنی ها استفاده می کنند. با همه این موارد مطالعات کمی صورت گرفته است.

نمک دریا یا نمک سفره؟

افرادی که نمک دریایی را میل کردند، معتقدند که نمک دریایی شورتر از نمک سفره است. اگر در برنج خود یک قاشق نمک معمولی می ریزید؛ به میزان کمتری نمک دریایی بریزید. یک قاشق نمک دریایی در مقدار برنج مورد نظر می تواند غذای شما را به آب نمک تبدیل کند.

نمک

دانه نمک دریا نیز بزرگتر از گرانول نمک سفره است. در نتیجه ، نمک معمولی تقریباً ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم در هر قاشق چای خوری (۶.۱ گرم) تأمین می کند ، در حالی که نمک دریا حاوی ۲۰۰۰ میلی گرم سدیم در هر قاشق چای خوری (۴.۲ گرم) است.

افراد زیادی هنوز تفاوت میان نمک دریا و نمک سفره را نمی دانند. همین افراد نمک دریایی را سالم تر از نمک سفره می دانند. به طور واضح مطالعات بسیار کمی انجام گرفته و نمی توان به طور قطعی گفت کدام بهتر است.

خواص و فواید نمک دریایی

نمک دریا بیشتر از کلرید سدیم تشکیل شده است ، ترکیبی که به تنظیم مایعات و فشار خون در بدن کمک می کند. از فواید نمک دریایی وجود مواد معدنی از جمله پتاسیم ، آهن و کلسیم می توان نام برد. این یکی از دلایلی است که باعث می شود، از نظر غذایی از نمک خوراکی برتر باشد.

خواص و فواید نمک دریایی

با این حال ، مواد مغذی موجود در نمک دریا فقط به مقدار کمی وجود دارد. مقادیر بسیار زیادی از آن را باید بخورید تا به مقدار پتاسیم و .. برسید که از غذاهای کامل دریافت می کنید.

رایج ترین ادعاها درباره نمک خوراکی

برخی از افراد از خواص، فواید نمک دریایی می گویند. با این حال ، بیشتر این موارد با تحقیقات علمی قوی پشتیبانی نمی شوند.

نمک خوراکی

 • آبرسانی، فشار خون

به طور کلی نمک دریایی می تواند به شما درتعادل آب رسانی و فشار خون کمک کند. در هنگام ورزش با شدت بالا بدن منجر به کم آبی می شود. سدیم نقش مهمی در تعادل مایعات در بدن را دارد. داشتن تعادل مایعات برای حفظ سطح فشار خون در بدن بسیار مهم است. سدیم را می توانید در انواع غذاها به خصوص نمک دریایی دریافت کنید.

 • هضم غذا

کلراید برای تولید اسید معده ضروری است. نمک دریایی حاوی سدیم کلراید است. نمک جذب می شود، مواد مغذی را به روده انتقال و پس از تجزیه آن ها هضم را راحت تر می کند. مصرف نمک دریا باعث سلامت هضم بدن می شود.

یک نوبت کولونوسکوپی دارید؟ قبل از انجام این عمل نمک دریایی بخورید. در یک مطالعه اثرات نوشیدن آب نمک دریایی در ۵۴ فرد بالغ بررسی شد. ۲ فنجان آب با ۴.۵ گرم نمک دریایی نوشیدنی این افراد قبل از عمل بود. افرادی که حالت های خاص یوگا را همراه این نوشیدنی انجام دادند قبل از عمل دفع داشتند. با این حال مشخص نیست چه میزان آب نمک می تواند به سلامت روده کمک کند. مواظب باشید مصرف زیاد نمک را در برنامه خود نگذارید.

 • سلامت پوست

از حمام نمک دریا برای رفع خشکی و التهاب پوست استفاده کنید. بنیاد اگزاما در آمریکا توصیه می کند یک فنجان نمک به آب حمام اضافه کنید. اگزاما یک بیماری مشخص شده با پوست قرمز و خارش دار است. با این حال مشخص نیست که چگونه به کاهش التهاب کمک می کند.

در مطالعه درباره افراد با پوست خشک استحمام با نمک دریایی به سلامت پوستشان کمک کرد. محلول نمکی مورد نظر از دریای مرده به دست آمده است. حمام با آب نمک دریایی در مقایسه با آب لوله کشی باعث افزایش رطوبت پوست و کاهش زبری می شود. محققان همچنین نتایج مثبت را به مقدار منزیم در محلول دریای مرده نسبت داده اند.

مطالعه دیگری نشان می دهد که غلظت بالاتر کلرید سدیم در بدن و پوست به تعداد سلول های ایمنی بدن اضافه می کند. این منجر به واکنش های التهابی با خشکی و خارش پوست می شود. این یافته های تا حدودی متناقص نشان می دهد، حمام آب نمک دریایی به ترکیب مواد معدنی نمک بستگی دارد.

 • عضلات

وقتی الکترولیت شما کم است ، می توانید درد عضلانی ، گرفتگی عضلات حتی سندرم پای بی قرار را تجربه کنید. کمبود مواد معدنی باعث نمی شود عضلات شل شوند و باعث انقباضاتی می شوند که از کنترل شما خارج هستند. به همین دلیل است که حمام های نمکی اپسوم برای خستگی عضلات از هر نوع دیگری توصیه می شود. منیزیم موجود در نمک اپسوم نقش بسزایی در شل شدن و آرامش عضلات و کل بدن شما دارد.

 • بهداشت دهان و دندان

نمک دریا حاوی فلوراید است که برای ارتقا سلامت دندان مفید است. فلوراید به محافظت از دندان در برابر آسیب های اسیدی کمک می کند. برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و حفره نمک دریایی بخورید. شستشو و غرغره منظم با آب نمک دریا به تسکین زخم های دهان، خونریزی لثه، زخم و درد گلو کمک می کند.

بهداشت دهان و دندان

نمک دریا خاصیت ضد التهابی شگفت انگیزی دارد. شستن دندان با نمک دریا به سلامت بافت لثه کمک می کند. از نمک دریا به عنوان خمیر دندان با بسیاری از مشکلات مقابله کنید! مشکلاتی مانند سندرم متورم و دندان درد ناشی از التهاب ازجمله این موارد است.

 • عملکرد قلب

نمک دریا به عنوان یک منبع عالی سدیم و پتاسیم ، یک ماده اصلی در حفظ ضربان قلب طبیعی و تقویت سلامت قلب و عروق است. برخلاف نمک های سفره معمولی، نمک دریا فشار خون را افزایش نمی دهد. اگرچه چندین بعضی افراد معتقدند که یک نمک دریایی به جای نمک غذای در رژیم غذایی منظم تأثیر قابل توجهی در کاهش فشار خون بالا و در نتیجه کاهش خطرات بیماری های قلبی دارد.

نبایدهای مصرف نمک دریایی

نمک دریا می تواند به غذاها عطر و طعم ببخشد. ممکن است نمک دریایی برای موارد غیر رژیمی مفید باشد، اما نباید بیش از حد مصرف کرد. رژیم غذایی سالم حاوی مقدار زیادی غذای فراوری شده با سدیم بالا است. دقت کنید! مصرف بیش از حد سدیم فشار خون بالا، پوکی استخوان و سنگ کلیه را به دنبال دارد.

خواص و فواید نمک دریایی متمایز نیست. اگر نمک دریایی را به دیگر نمک ها ترجیح می دهید؛ باید در حد متوسط مورد استفاده قرار گیرد. افراد مبتلا به بیماری کلیوی، فشار خون بالا و نارسایی قلبی باید در مصرف نمک دریایی احتیاط کنند.

نحوه استفاده از نمک دریایی در آشپزخانه

از نمک دریایی آسیاب شده استفاده کنید. بسته به نوع نمک دریایی طعم متفاوتی به غذای شما می دهد. در بیشتر غذاها می توان به جای نمک معمولی از نمک دریا استفاده کرد. برخی از روش های معروف استفاده از نمک دریا شامل پاشیدن آن روی سبزیجات بو داده است.

نحوه استفاده از نمک دریایی در آشپزخانه

افزودن نمک دریایی به دسرهای شکلاتی از موارد استفاده در قنادی ها است. استفاده از آن برای چاشنی استیک، همبرگر و ماهی از استفاده های نمک دریایی در آشپزخانه خواهد بود.

یک رژیم کم سدیم

احتمالاً هشدارهای رایج در مورد سلامتی را شنیده اید: “برای داشتن سلامتی قلب ، به رژیم کم سدیم پایبند باشید.” گرچه نمک باعث پرفشاری خون می شود، اما این فقط مربوط به نمک سفره تصفیه شده است. سدیم بیشتر در مواد غذایی فرآوری شده و بسته بندی شده است. یکی دیگر از عوامل مهم مصرف سدیم، اضافه کردن نمک به مواد غذایی هنگام طبخ غذا و پاشیدن آن روی غذا به عنوان چاشنی است.

رژیم غذایی کم سدیم یکی از رژیم هایی است که برای کنترل برخی از بیماری ها به شدت توصیه می شود. تحقیقات نشان داده اند محدود کردن مصرف سدیم ممکن است به کنترل یا بهبود برخی از بیماری ها کمک کند. می توانید با جایگزینی نمک دریا به جای نمک سفره این رژیم غذایی را انجام دهید.

نمک دریایی در صنعت آرایشی

نمک دریا کاربرد دیگری در صنایع آرایشی و بهداشتی در تولید اسکراب و سایر محصولات مراقبت از پوست مانند ضد تعریق ها کاربرد دارد. لایه برداری با نمک های دریایی به از بین بردن ذرات پوست مرده ، تقویت بافت های پوست ، تشویق گردش خون محیطی و همچنین باعث نوسازی پوست می شود. برخلاف نمک خوراکی ، بافت دانه ای نمک دریا در تأمین پوستی تمیز و صاف بسیار خوب عمل می کند.

نمک دریا برای رفع آکنه پوستی به کار می رود. اگر حلقه های تیره دور چشمتان وجود دارد، از نمک دریایی استفاده کنید. مطالعات نشان می دهد از خواص و فواید نمک دریایی رفع شوره سر است. نمک دریایی گردش خون را بر روی پوست سر افزایش می دهد. برای تقویت ریشه مو بسیار مفید است.

نمک دریایی در صنعت آرایشی

طب سنتی و نمک دریایی

اساتید طب سنتی توصیه می کنند، نمک دریا را جایگزین نمک های تصفیه شده حاوی ید کنید! نمک دریایی از نظر مزاج گرم و خشک است. این باعث هضم غذا و رفع سنگینی معده می شود. اساتید طب سنتی از بین بردن عفونت و ورم معده را از خواص و فواید نمک دریایی می دانند. نمک دریایی مسهل بلغم و سودا است.

باید توجه داشت که سنگ نمک‌های دریایی شفاف که دارای کمترین میزان آلودگی محیطی بوده طب سنتی مورد تایید است. این نوع نمک‌ها حاوی پتاسیم، ید، آهن، منگنز، منیزیم، کلسیم و روی هستند. مصرف حد مناسب و صحیح آن می‌تواند کاهنده فشار خون نیز باشد.

نمک دریا و درمان آسم

مدت زمان زیادی است که نمک دریایی برای کاهش التهاب و کمک به درمان آسم شناخته شده است. در حقیقت، این باور وجود دارد که چکاندن مقدار کمی از نمک دریا بر روی زبانتان بعد از نوشیدن یک لیوان آب، بسیار موثر است. اگرچه هیچ اثبات علمی وجود ندارد که از این ادعا را حمایت کند.

نمک دریا و درمان آسم

 

خطرات نمک دریایی

 • به طور کلی به نمک‌های که مستقیماً از آب دریا یا اقیانوس به دست می‌آیند و تصفیه نشده است؛ نمک دریا می گویند. نمک دریا دارای فلزات سنگین، نظیر کادمیوم ، سرب ، جیوه، آرسنیک است. همچنین مواد معدنی مثل سدیم ، پتاسیم ،کلسیم ، منیزیوم،گچ و آهک در این دانه های نمک وجود دارد.احتمال بروز بیماری هایی از جمله سرطان با مصرف زیاد نمک دریایی افزایش می یابد.
 • نمک دریایی عرضه شده در بازار تصفیه نشده است. بهتر است از مکان های مطمئن خریداری کنید تا نمک دریایی با کیفیت خریداری کنید.
 • نمک دریایی فاقد ید است و یا ید کمتری نسبت به نمک سفره دارد. یکی از مهمترین عوارض نمک دریایی شیوع بالای گواتر آندمیک و عوارض آن در کودکان، نوجوانان و همه اقشار جامعه است.

توصیه های مصرفی نمک دریایی

 • زیاده روی نکنید! به طور تعادل مصرف کنید.
 • می توانید به جای استفاده از نمک های بسته بندی از نمک دریا استفاده کنید.
 • از جای مطمئن نمک دریایی خرید کنید.

نمک دریا بلورهای درشت تری نسبت به نمک معمولی دارد. خوردن نمک دریا نباید شما را از خوردن مواد ید دارغافل کند. خواص و فواید نمک دریایی زیاد است اما مطالعات جامعی در این باره صورت نگرفته است. نمی توان به طور قطع گفت نمک معمولی یا نمک دریا کدام بهتر است. نمک دریا را از جاهای مطمئن خریداری کنید. در مصرف نمک دریایی مانند نمک های دیگر شور است، زیاده روی نکنید.

فواید و خواص عسل

1 دقیقه بخوانید
زمانی از عسل و خواص عسل صحبت می شود یاد زنبورهایی که به دور گل ها می چرخند، می افتیم. زبورهای عسل…

انواع برنج؛ دستور پخت برنج ایرانی

1 دقیقه بخوانید
در ذهنتان کلمه برنج یادآور چیست؟ یک میز غذاخوری با دیس برنجی پر از زرشک و زعفران در ذهنتان تداعی شد؟ برنج…

۳ نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *