نوشته شده توسط اختر بیجاد (رها)

شیوه‌های فروش در ماه مبارک رمضان

بازدید : 95

3.5
رای داده شده توسط 4 نفر

شیوه‌­های فروش در ماه مبارک رمضان

فعالان عرصۀ کسب‌وکار باید به مقتضای شرایط، برای ماه مبارک رمضان برنامه‌ریزی خاصی داشته باشند. این برنامه‌ریزی راهبردی یا راهبردار می‌تواند دارای ابعاد مختلفی باشد که در این مجال به‌اختصار به سه بُعد مهم آن پرداخته می‌شود:

  1. شیوۀ تبلیغات کسب‌و‌کارها در این ایام
  2. ارزیابی کسب‌و‌کارها از خودشان
  3. کسب سود حداکثری در این ایام
  4. شیوۀ تبلیغات کسب‌و‌کارها در ایام رمضان

از آنجا که در ماه مبارک رمضان روند زندگی مردم دستخوش تغییرات مثبتی می‌شود، بنابراین به دلیل همین تغییرِ روند، میزان تأثیرگذاری تبلیغات کسب‌و‌کارها کاملاً متفاوت خواهد بود. برای مثال در بعدازظهر‌های ماه مبارک رمضان ترجیح عمومی این است که اگر فعالیتی بیرون از منزل ندارند در داخل خانه استراحت کنند، بنابراین در این ایام تبلیغات محیطی در سطح شهر مانند بیلبورد(آگهی‌نما)، تراکت تبلیغاتی و... چون عدۀ کثیری از مشتریان هدف را پوشش نمی‌دهد، گزینۀ خوبی برای تبلیغات محسوب نمی‌شود. همچنین درعین‌حال‌ که از تأثیرگذاری این نوع تبلیغات کاسته می‌شود، تأثیر تبلیغات در رادیو و تلویزیون بیشتر می‌شود. بنابراین فعالان کسب‌و‌کارها باید نسبت به شیوۀ تبلیغات خود در این ماه هوشیاری به خرج دهند.

  1. ارزیابی کسب‌و‌کارها از خودشان

رمضان فرصت خوبی برای کسب‌و‌کارهاست که به ارزیابی عملکرد خودشان در طول سال بپردازند و نقاط ضعف و قوت حرفۀ خود را باتوجه به نیاز بازار به‌دست آورند. برای مثال یک شیرینی‌فروشی، در این ایام به طور میانگین فروشش به دو برابر ماه قبل می‌رسد؛ دراین‌حالت صاحب این کسب‌و‌کار باید ببیند در چه زمان‌هایی مشتریان بیشتری به او مراجعه می‌کنند. مثلا فرض کنید ساعت 9 شب بیشترین مشتریان را دارد. حال صاحب این کسب‌و‌کار باید با ماه قبل از ماه رمضان فروش خود را بسنجد که آیا اوج فروش او در همین زمان بوده است یا خیر؟ اگر جواب مثبت باشد، این کسب‌و‌کار باید روی ساعت طلایی حجرۀ خود که اینجا همان 9 شب است تمرکز کند و راهکار‌های بازاریابی خاصی مانند پیشبرد‌های فروش (تخفیف، نمونه و...) را به‌کار گیرد. با این حساب پیش‌بینی می‌شود فروشش در ماه‌های آتی نه‌تنها در این ساعت بلکه تا چند ساعت قبل و بعد از این زمانِ طلایی، به حداکثر خواهد رسید.

حال اگر پاسخ به سئوال فوق منفی بود یعنی زمان‌های اوج مشتریان در این ایام با ماه‌های قبل متفاوت بود که غالبا نیز این‌گونه است، این کسب‌و‌کار با یک فن پیشبرد فروش مثلا ارائۀ بُن تخفیف در خرید آتی در عید فطر و چند هفته پس از آن، می‌تواند همین مشتریان فعلی خود را به مشتریان وفادار تبدیل کند و در ماه‌های آتی نیز این سودآوری را حفظ کند. این را نیز باید در نظر داشته باشند که اغلب کسب‌و‌کارها در این ماه دستخوش تغییرات زمانی رجوع مشتریان به آنها خواهند بود. بنابراین توضیحات فوق برای همۀ کسب‌و‌کارها صدق نمی‌کند و هر کسب‌و‌کاری باید متناسب با عملکردش به‌صورت ویژه بررسی شود تا به حداکثر سود‌آوری برسد.

 

3. کسب سود حداکثری در این ایام

اگر حجره­‌دارها در این ایام برای فروش یا ارائۀ خدمات خود به‌اصطلاح جشنواره‌ای مانند جشنوارۀ ماه رمضان یا هر اسم دیگری متناسب با حال‌وهوای این ایام راه بیندازند و در فروش یا ارائۀ خدمات خود در این ماه با توجه به فنون‌‌های بازاریابی تغییری ایجاد کنند، می‌توانند سود خوبی به‌دست آورند. برای مثال یک فن این است که مغازه‌های خواربار‌فروشی؛ اقلام مورد نیاز مردم در این ماه را به‌صورت یک سبد کالا معرفی کنند. مثلا برنج، خرما، روغن و... را در یک سبد قرار داده و قیمت مجموع آنها را کمتر از قیمت کل کالاهای موجود ارائه دهند.

استفاده از پیشبردهای فروش خاص با ‌توجه به نیاز مشتری

همان‌طورکه گفتیم اغلب کسب‌و‌کارها در این ماه دستخوش تغییرات زمانیِ رجوع مشتریان خواهند بود، بنابراین هرکدام شیوه‌ای متناسب با کسب‌و‌کار خود را انتخاب می‌کنند ولی روشی را که اکثر حجره‌­داران در پیش می‌گیرند استفاده از پیشبردهای فروش خاص باتوجه به نیاز مشتریان در این ایام است. یکی از اقداماتی که سال گذشته درخور توجه بود اقدام جالب مسئولان یک استخر بود که از افطار تا سحر برای پیشبرد فروش خود از فنی استفاده کرده بودند که طی آن به ازای ورود یک مشتری، آن شخص یک نفر را نیز به رایگان می‌توانست همراه خود بیاورد و از این طریق آن استخر مشتریان زیادی جذب کرده بود.

آمیختۀ بازاریابی، راهکاری برای رسیدن به سود

با توجه به اینکه نیازهای مردم در ماه مبارک رمضان متفاوت و متنوع می‌شود و همچنین زمان‌های رجوع یا خرید مشتریان تغییر کرده می‌یابد، بنابراین فعالانِ کسب‌و‌کارها می‌توانند از اجزای آمیخته بازاریابی (1. محصول 2. قیمت 3. پیشبرد فروش 4. توزیع) یک یا چند مورد را به‌صورت توأمان انتخاب کنند و با تغییر آنها به سود برسند که در هر مورد برای روشن شدن بحث یک مثال از کسب‌و‌کارهای کوچک بیان می‌کنیم:

  1. محصول: برای مثال رستوران‌ها در این ایام محصول نهایی عرضه‌شده به مشتریان را تغییر داده‌اند که علاوه بر روال سابق خود در این ماه آش رشته و حلیم نیز می‌فروشند.
  2. قیمت: جشنواره‌ای که کسب‌و‌کارها به مناسبت ماه رمضان ایجاد می‌کنند، معمولاً با کاهش قیمت محصولات و خدمات‌شان همراه است.
  3. پیشبرد فروش: ارائۀ نمونه‌های رایگان محصولات و... در این طبقه قرار می‌گیرد.
  4. توزیع: شیوۀ توزیع محصولات در این ماه می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال کسب‌و‌کارها در فروش اینترنتی برای رساندن کالا‌های‌شان به دست مشتریان می‌توانند با حداقل قیمت دریافتی از مشتریان محصولات‌شان را پست کنند.

به کسب‌و‌کارهای آنلاین پیشنهاد می‌کنیم که راهبرد (استراتژی) بازاریابی هر حجره باید همسو با راهبرد کلی حجره‌­ها باشد و هر کدام از اجزای آمیخته بازاریابی متناسب با راهبرد اصلی آنها، متغیر است. برای مثال حجره­‌ای برای نفوذ در بازار تا یک مدت محدود بنابر بازارِ هدفِ خود مجبور به ارائه قیمت‌هایی پایین‌تر از رقبای موجود حتی به قیمت نگرفتن هیچ سودی است. بنابراین در ماه رمضان اگر رقبای موجود تخفیفی اعمال کنند، این حجره طبق راهبرد قبلی خود اگر قیمت محصولاتش را از قیمت فعلی پایین‌تر بیاورد حتماً ضرر می‌کند. پس برای حفظ جایگاه رقابتی خود در سه مورد دیگر از اجزای آمیخته بازاریابی (توزیع، محصول و پیشبرد فروش) باید تغییراتی اِعمال کند.

در این راستا بازار اجتماعی نخل اقدام به راه‌­اندازی پویش ماه مبارک رمضان کرده است تا بتواند در این حال‌وهوا اقلام مورد نیاز و ضروری مردم را به‌­راحتی تأمین کند و خاطرۀ یک فروش فوق‌­العاده و خاطره‌انگیز را برای شما حجره‌­داران گرامی رقم بزند.

 

 


درباره نویسنده

اختربیجاد(رها) هستم که حدود ده سال به‎‌صورت حرفه‌ای نوشتن را ادامه می‌دهم. آثار من شامل: رویای عشق، تبسم شیرین عشق، نخل، فخرِزمان و...

دسته بندی ها

  • آموزش های سایت