نوشته شده توسط اختر بیجاد (رها)

صنایع دستی

بازدید : 75

5.0
رای داده شده توسط 5 نفر

صنایع ­دستی

در طول تاریخ، صنايع­ دستي بيانگر صنعت و هنر نياكان و نمايشگر ذوق و هنر مردم هر كشور بوده است. در روزگاران گذشته، صنايع دستي به‌عنوان حرفه‌ای ارزشمند، مولّد ثروت و پديده‌­اي تمام عيار در هر عهد حضور فعال داشته است. در روزگاری كه هنوز ماشين اختراع نشده بود و حتي در دوراني كه حضور آن به گستردگي امروز نبود، اين صنایع دستی بود كه استعدادها و نبوغ  انسان‌ها  را به خود جلب و از رهگذر ایجاد ثروت، ساخته‌های دست بشر را مورد حمایت قرار می‌داد. به همين دليل است كه امروز با نگاه به صنایع دستیِ هر قوم و قبيله‌­اي مي­‌توان دريافت که آن قوم در چه مرحله­‌اي از صنعتگري بوده است.

امروز صنایع دستی ايران عليرغم فراز و نشيب­‌هاي فراوان و حتي با توجه به بي­‌مهري‌هایي كه در برخي از دوران‌­ها با آن مواجه بوده و گاه به‌سختی آنها را پشت سرگذاشته، توانسته است در زمرۀ باارزش‌ترين هنرهاي كاربردي جامعه مطرح باشد و نه‌تنها از جنبه­‌هاي فرهنگي بلكه از جهات اقتصادي و اجتماعي نيز احترام و توجه و عنايت جهانيان را به خود جلب كند؛ به­‌طوري كه بسياري از صاحب‌نظران، ايران را يكي از سه قطب مهم صنایع دستی آسيا و جهان مي‌­دانند و از نظر تنوع شايد در صدر تمامي كشورها قرار داشته باشد.

ازجمله صنایع­ دستی­ کشورمان می‌­توان به: «بافته­‌های داری»، «نمدمالی»، «شیشه‌گری»، «قلم‌زنی»، مشبّك‌كاری، حكاكی روی فلزات، منبّت‌كاری، كنده‌كاری و مشبّك‌كاری چوب، كاشیگری و ... اشاره کرد.

امید که با ایجاد نوآوری در رشته­‌های صنایع ­دستی و بررسی نیاز بازار و سلایق موجود، روح تازه‌ای در کالبد صنایع ­دستی بدمیم  و با آشناکردن جوانان با این رشته‌­ها، بتوانیم ماندگاری آنها را تأمین نماییم. ما سرزمینی هفت هزارساله هستیم و به­‌جرئت می‌­توانیم بگوییم که "هنر نزد ایرانیان است و بس!"


درباره نویسنده

اختربیجاد(رها) هستم که حدود ده سال به‎‌صورت حرفه‌ای نوشتن را ادامه می‌دهم. آثار من شامل: رویای عشق، تبسم شیرین عشق، نخل، فخرِزمان و...

دسته بندی ها

  • آموزش های سایت