نوشته شده توسط اختر بیجاد (رها)

راه‌های فروش مجازی بخش سوم

بازدید : 88

3.0
رای داده شده توسط 3 نفر

راه‌­های فروش مجازی

با توجه به نکات کامل‌تر و سودمندی که در بخش دوم فروش مجازی   در اختیار شما قرار دادیم، سعی برآن داریم تا بتوانیم  مرحله‌به‌مرحله در کنار شما باشیم و همواره  تجارب فروش اینترنتی خود را با شما به اشتراک بگذاریم.

۱۳ . از سامانۀ همکاری در فروش استفاده کنید.

فروش شما باید به‌صورت آنلاین باشد. شما می‌توانید مشتریان خود را ترغیب کنید که در صورت معرفی افراد جدید و خرید آنها، تخفیف یا جایزه‌ای برای آنها در نظر خواهید گرفت.

در حالت ویژه، به‌جای تخفیف یا جایزه، درصدی از فروش را برای آنها در نظر می‌گیرید. این روش در هر کسب‌وکاری به‌خوبی جواب می‌دهد و کسب­‌وکارهای کوچک و حتی بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی، از این روش برای چندبرابرکردنِ فروش خود استفاده می‌کنند.

۱۴.  رضایت مشتریان فعلی را حفظ کنید.

به‌جای اینکه تنها به فکر جذب مشتریان جدید باشید، تلاش کنید تا رضایت هر چه بیشتر مشتریان فعلی را جلب کنید. حفظ مشتریان فعلی بسیار مهم‌تر از جذب مشتریان جدید است و برای شما هزینۀ کمتری دارد.

به آنها تخفیف مدت‌دار، هدایا و پیشنهادهای ویژه‌ای بدهید تا احساس خاص‌بودن کنند. برای اینکه مشتری‌­تان را هیجان‌زده کنید، بدون اینکه از قبل به او اعلام کرده باشید برایش تخفیف یا هدیه‌ای در نظر بگیرید و بدهید.

عمل فروش، پایان ارتباط شما با مشتری­‌تان نیست بلکه شروع آن است.

بعد از خرید نیز با آنها تماس بگیرید و نظرشان را دربارۀ محصول یا خدمات جویا شوید. ترغیب‌کردن مشتریانِ راضی، به خرید دوباره، به مراتب راحت‌تر از مشتریان جدید است تا برای اولین بار از شما خرید کنند.

برای مدیریت بهتر مشتریان، بانک اطلاعاتی از اسامی و خریدهای قبلی و سوابق آنها داشته باشید. اگر مشتریان زیادی دارید از نرم‌­افزارهای مدیریت مشتریان استفاده کنید.

با ارائۀ تخفیف یا هدایا، ایمیل یا شمارۀ تماسِ مشتریان را دریافت کنید تا ارتباط خود را با آنها حفظ کنید. در سایت بازار نخل می‌توانید با قراردادن کد تخفیف، لیست قیمت، ایمیل یا شمارۀ تماس آنها را دریافت نمایید.

تخفیفی که‌ تنها مختص مشتریان فعلی است، هدایای ویژۀ هنگام خرید، مشاوره و پشتیبانی خوب محصول یا خدمات از مواردی هستند که شما را در ذهن مشتری ثبت می‌­کند و باعث می‌­شود تا او تمایل پیدا ‌کند که باز هم برای خرید به حجرۀ شما مراجعه کند.

۱۵.  تبلیغات «دهان‌به‌دهان»، همیشه جواب می‌دهد.

شما هر روز بهترین روش تبلیغات و بازاریابی را مقابل خود دارید، اما آن را نادیده می‌گیرید. مشتریان فعلی هر چند کم، یکی از راه‌هایی است که می‌توانند مشتریان وفادار دیگری را به سمت شما سرازیر کنند. برخورداری از مشتریان راضی، یکی از مؤثرترین ابزارهای بازاریابی و تبلیغات برای رشد کار شما حجره‌­داران است.

جذب هر مشتری هزینه­‌بَر است. پس آنها را برای خود حفظ کنید و با جلب رضایتی فراتر از انتظارشان، مشتریان خود را به یک تبلیغ‌کنندۀ سیّار برای خود تبدیل کنید. تبلیغاتِ «دهان‌به‌دهان» از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین روش‌های بازاریابی است.

هیچ ­چیز بیشتر از اینکه فردی که به او اعتماد دارید، محصول یا خدماتی را معرفی کند، شما را برای خرید ترغیب نمی‌کند. حتماً تاکنون برای شما هم پیش آمده است که به­‌خاطر سفارش یکی از دوستا‌ن­‌تان محصولی را خریده‌اید یا از خدمات شرکتی استفاده کرده‌اید. 

۱۶.  تبلیغات هدفمند داشته باشید.

تبلیغ‌نویسی یک مهارت بسیار مهم در فروش است. در فروش فیزیکی یا آنلاین است که خریدار از روی تبلیغ تصمیم می‌گیرد که خریدی را انجام دهد یا نه. پس تبلیغات خود را در بازار اجتماعی نخل انجام دهید.

یک تبلیغ خوب، به­‌خصوص اگر چندین بار دیده شود باعث می‌شود بیشتر در ذهن مشتریان بالقوّه ثبت شوید. مشتریان به خدمات شما نیاز دارند اما یک مسئله این است که چگونه خود را در تبلیغات به آنها معرفی می‌کنید؟

در تبلیغات نباید دربارۀ اینکه شما چقدر خوب هستید صحبت کنید، بلکه باید تنها بر روی یک چیز متمرکز شوید و آن اینکه: «چه ارزش افزوده‌ای به زندگی مشتری اضافه می‌کنید.»

۱۷.  از فنون­ بیش‌فروشی و فروش مکمّل استفاده کنید.

فروش لحظه‌ای را فراموش نکنید. وقتی بتوانید به هر خریدار محصولات بیشتری بفروشید، بیش‌فروشی صورت می‌گیرد. این کار می‌تواند با معرفی محصولات مشابه اما کامل‌­تر در هنگام خرید انجام شود. نمونۀ دیگرِ بیش‌فروشی، فروش خدمات پشتیبانی یا نظایر آن با قیمت بیشتر، همراه با محصولات است.

شاید مشتری نداند که در کنار محصول خریداری‌شده چه محصول دیگری خرید او را تکمیل می‌کند. ساده‌ترین مثال آن در رستوران‌هاست. بعد از سفارش غذا تقریباً همیشه این سئوال از شما پرسیده می‌شود:

«چیزِ دیگری میل دارید: نوشابه، ماست، سالاد ، زیتون، دلستر و... »

این یک نمونۀ بارز از فروش مکمل است. شما هم در کارتان آن را پیاده کنید تا بدون هزینۀ بیشتر، فروش بیشتری داشته باشید.

این روش‌ها را می‌توانید در ایمیل‌های فروش هم اجرایی کنید. براساس فروش‌ یا دانلودهای قبلی محصولاتی که مرتبط با نیاز مشتری است معرفی می‌شوند.

فهرستی تهیه کنید و ببینید در کنار فروش یک محصول در حجره‌­تان، چه کالا یا خدمات جانبی می‌توانید ضمیمه کنید. این فروش‌ها معمولاً رضایت مشتری را به همراه دارد چون احساس می‌کند خرید او کامل شده است.

در کنار فروش مکمل می‌توانید در هنگام خریدِ مشتری اگر آمادگی لازم را در او دیدید، محصولی گران‌­تر را به او معرفی کنید. این محصول گران­‌تر، اما کامل‌تر و متناسب با نیازهای مشتری است.

روش دیگر این است که اگر شغل شما نیاز به مراجعۀ دوبارۀ مشتری دارد، زمانی را در همان جلسۀ اول برای مراجعۀ بعدی او تنظیم کنید. اگر هم مشتری محصولی از شما خریده‌ که می‌تواند دوباره به آن نیاز داشته باشد یا محصول جدید و باکیفیت‌تری جایگزین آن شده است، با ایمیل یا تماس تلفنی آن را با مشتری­‌تان در میان بگذارید.

در قسمت­‌های بعد این مطلب به روش‌های دیگری از راه‌­های فروش مجازی می‌­پردازیم تا بتوانیم اطلاعات کامل­‌تر و سودمندتری را در اختیار شما قرار دهیم. بازار اجتماعی نخل مرحله‌به‌مرحله در کنار شماست و همواره سعی دارد تا تجارب فروش اینترنتی خود را با شما به اشتراک بگذارد.

 

 

 


درباره نویسنده

اختربیجاد(رها) هستم که حدود ده سال به‎‌صورت حرفه‌ای نوشتن را ادامه می‌دهم. آثار من شامل: رویای عشق، تبسم شیرین عشق، نخل، فخرِزمان و...

دسته بندی ها

  • آموزش های سایت