نوشته شده توسط اختر بیجاد (رها)

راه‌های فروش مجازی

بازدید : 68

4.5
رای داده شده توسط 4 نفر

راه‌­های فروش مجازی

به‌دلیل وجود رقبای قدیمی و همچنین رقبای جدید که هر روز نیز بر تعداد آنها افزوده می‌شود، آشنایی با روش‌های افزایش فروش و جذب مشتری از ملزومات موفقیت در کسب‌و‌کارهای امروزی است.

فروشندگی یک علم است که به‌سرعت با فنون‌ جدید به‌روز می‌شود. مهم نیست کسب‌­وکار شما چیست، آنچه در گذشته جواب می‌داد امروز به اندازۀ کافی نمی‌­تواند جواب‌گوی مشتریان شما باشد.

بسیاری از روش‌های بازاریابی و تبلیغات مانند رادیو، تلویزیون، بیلبورد (آگهی­‌نما)، مجلات، روزنامه‌ها و سایت‌های اینترنتی بسیار هزینه‌بَر هستند و برای بسیاری از کسب­‌وکارهای کوچک‌تر مناسب نیستند. اما بسیاری از مدیران هوشمند از روش‌های بهینه‌ برای جذب مشتری استفاده می‌کنند که بقای آنها را در عرصۀ کسب‌وکار تضمین می‌کند.

در اینجا به مهم‌ترین راه‌­های فروش مجازی می‌­پردازیم که عبارتند از :

۱. اهداف فروش را مشخص کنید

ابتدا با درک بازاری که در آن مشغول به‌کار هستید شروع کنید.

شما چه کاری را متمایز از رقبا انجام می‌دهید؟ مزیت رقابتی‌تان چیست؟

چگونه به این بازارِ هدف نزدیک می‌شوید؟

چقدر هزینه حاضرند به شما بپردازند؟

افرادی که به خدمات شما نیاز دارند چه کسانی هستند؟

چه سئوالاتی دارند که می‌توانید به آنها پاسخ دهید؟

اگر نمی‌توانید به این سئوالات به‌راحتی پاسخ دهید، کارشناسانِ گروهِ نخل در این مرحله می‌­توانند بر وضوح و شفافیت کار و هدف شما نظارت داشته و پاسخ‌گو باشند. این حق شماست که بدانید چه چیزی را به چه کسانی و با چه هدفی می‌فروشید. علاوه‌براین برای فروش خود اعداد و ارقامی تعیین کنید که بتوانید براساس آن پیش بروید.

۲. اهداف را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

نتایج دلخواه (فروش ماهانه، سود هر فروش و غیره) را مشخص نمایید تا امکان ارزیابی پیشرفت وجود داشته باشد. اهداف مشخص، ذهن شما را متمرکز کرده و فعالیت‌های شما را هدفمند می‌سازد.

بازار اجتماعی نخل همیشه برای سهولت در کسب‌­وکار حجره‌­داران خود برنامه‌ای جامع و مفید در نظر گرفته است. به این شکل شما به‌راحتی می‌توانید باتوجه‌به نتایج به‌دست‌آمده، اثربخشی برنامۀ حجرۀ خودتان را مشخص کنید.

دوست دارید در هر ماه چقدر فروش داشته باشید؟

چه برنامه‌ای برای پاسخ‌گویی بهتر به مشتریان خود دارید؟

می­‌خواهید از هر محصول تا چه میزان فروش داشته باشید؟

بر روی فروش کدام محصول‌تان بیشتر تمرکز دارید؟

۳. به مشتریان توجه نشان دهید

بازاریابی دهان‌به‌دهان، بهبود مهارت‌ فروش و به‌کارگیری سئوالات راهبردی، کلید بازاریابی هدفمند است. با پیگیری دقیق خواسته‌های مشتریان و راه‌اندازی خدمات مشتریانِ باکیفیت، باعث حفظ بازار خود شوید. مشتریان دوست دارند بدانند که به آنها توجه دارید. پس با مشتریان به‌شکلی رفتار کنید که احساس کنند “ویژه” هستند و به آنها اهمیت می‌­دهید.

زمانی که مشتریان بدانند که محصول شما چه کمکی به آنها می‌کند و چه مزایایی دارد، فروش شما هم به مراتب راحت‌تر و بیشتر می‌شود. به‌علاوه اگر آنها از خرید خود راضی باشند به یک کانال تبلیغ کننده برای شما و حجره‌­تان تبدیل می‌شوند.

۴. نیازهای مشتری را به او بفروشید 

همیشه این پیش‌فرض را در نظر داشته باشید که مشتریان چیزی را می‌خرند که فکر می‌کنند به آن نیاز دارند. چگونه می‌توان آنها را متقاعد کرد که به محصولات شما نیاز دارند؟

مزایای حجرۀ خودتان که از یک‌سو باعث کاهش هزینه‌ و وقت؛ و از دیگرسو موجب حل مشکلات می‌شود را برجسته کنید.

ویژگی‌های محصول مثل وزن، رنگ و اندازه، محرک اصلی خرید نیست. به خریدار نشان دهید:

 در صورت خرید چه کاری را راحت‌تر می‌تواند انجام دهد؟ چه احساس بهتری پیدا می‌کند؟ چه ارزشی به زندگی او اضافه می‌شود؟ چه تغییر مثبتی در سبک زندگی او ایجاد می‌شود؟ محصول چگونه باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینۀ مشتری می‌شود؟

همیشه می‌توانید با توجه به نیاز مشتری‌­تان تغییراتی در محصولات خود به‌وجود آورید. در فروش و بازاریابی خلاق باشید. بازار اجتماعی نخل در کنار شماست تا از فروش خود نهایت لذت و رضایت­مندی را ببرید.

۵. فروش هدفمند داشته باشید

شما به‌­عنوان یک حجره­‌دار در هر مرحله باید بدانید که به چه کاری مشغول هستید و به چه دلیلی این کار را انجام می‌دهید.

چه کسانی هدف فروش شما قرار می‌گیرند و چرا؟

می‌خواهید به آنها چه پیامی بدهید و برای چه هدفی؟

خدمات شما چه پیشنهاد ویژه‌ای برای مشتریان دارد؟

چه چیز محرک آنها برای خرید بیشتر است؟

در هر مرحله از فرآیند فروش، برای اتخاذ تصمیمات بهتر، شما به شناخت بیشترِ بازاری که در آن مشغول به‌کار هستید نیاز دارید. بازار اجتماعی نخل این امکان را برای تک‌تکِ حجره‌­داران خود فراهم ساخته است.

۶. بپرس، گوش کن و سپس عمل کن

بیشتر از هرچیز دیگر، این سه جملۀ کوتاه  (1. بپرس؛ 2. گوش‌کن؛ 3. سپس عمل کن) عاملِ اصلی موفقیت شما در فروش به‌حساب می‌­آید. یعنی سئوالات شما باید حساب‌شده و منطقی باشند؛ علاوه بر آن بر روی مهارت‌های شنیداری خود به‌خوبی کار کنید و سئوالاتی از مشتری خود بپرسید که نشان دهد قصدِ کمک به او را دارید.

این سئوالات به شناخت بهترِ قشری که با آنها در تماس هستید کمک می‌کند. گوش‌دادنِ مؤثر، باعث می‌شود که مشتریان شما احساس ارزشمندبودن کنند.

منتظر ادامۀ این مطلب با موضوعات جذاب­‌تری باشید...


profile

زهره امامی1399/03/20

سلام،مطلب خوبی بود عزیزم.

پاسخ |
profile

اختر بیجاد (رها)1399/03/20

ممنون از محبتت گلم...

0

درباره نویسنده

اختربیجاد(رها) هستم که حدود ده سال به‎‌صورت حرفه‌ای نوشتن را ادامه می‌دهم. آثار من شامل: رویای عشق، تبسم شیرین عشق، نخل، فخرِزمان و...

دسته بندی ها

  • آموزش های سایت