نوشته شده توسط اختر بیجاد (رها)

محتوا چیست؟

بازدید : 91

4.5
رای داده شده توسط 5 نفر

محتــوا

تعریف محتوا:

به شکلی از اطلاعات گفته می‌شود که ساختار مشخص دارد و مخاطب آن انسان است و قابلیت ویرایش­‌پذیری دارد. محتوا در اصل، بخش مهم و ضروری و در واقع قلب تپنده و کلیدی یک سایت اینترنتی است که برای ایجاد ارتباط بین کسب‌و‌کار و مصرف‌کننده نوشته می­‌شود و برای آن برنامه­‌ریزی صورت می­‌گیرد. آن کسب­‌وکار اینترنتی موفق است که بیشترین حد از توان و تعامل خود را روی این قسمت از سایت بگذارد؛ چراکه بر این باور است که با تولید یک محتوای قوی و باکیفیت، این تیم می‌­تواند در سایت پادشاهی کند، به‌شرط آنکه با اصول حرفه­‌ای و کاربردی پیش رفته باشد و به‌خوبی بتواند برای شما جایگاه مورد نظرتان را کسب کند.

از طریق محتواست که مردم می‌­توانند اطلاعات بِرَند را پیدا کرده، از آن استفاده نموده و به آن عمل ‌کنند. در عصر حاضر بسیاری از کسب­‌وکارها نیاز اساسی به محتوا دارند. محتوای سایت می‌­تواند باعث معرفی هر چه بیشتر و بهتر کالاها و خدمات، کسب و کارها و برندهای مختلف به مشتریانِ خود شود.

 اطلاعات محتوا می‌­تواند از طریق رسانه‌ها و  به شکل متن، صوت، تصویر، فیلم و قالب­‌های هنری مرسوم، به  مخاطب برسد. به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت:

«محتوا یعنی ارائۀ اطلاعات، با یک هدف مشخص به مخاطبان خود از طریق یک کانال و در یک فرم خاص».

این تعریف دارای پنج جزء است:

  1. اطلاعات
  2. هدف
  3. مخاطب
  4. کانال
  5. فرم

 

اطلاعات :

چه عنوان­‌هایی را برای انتشار اطلاعات می­‌خواهیم انتخاب کنیم.

هدف :

هدف ما از انتشار اطلاعات به‌دست‌آمده چیست؟ یعنی می­‌خواهیم این اطلاعات چه حسی، چه فکری، چه نگاه و یا هدف دیگری را در مخاطب ایجاد کند و دربرداشته باشد.

مخاطب :

مخاطب اطلاعات ما کیست و برای چه نوع مخاطبی باید تولید محتوا داشته باشیم و این تولید محتوا باید چه تغییراتی در نگرش مخاطبان ما ایجاد کند، یا چه اطلاعاتی را در اختیار مشتریان ما قرار دهد.

کانال :

نکته‌­ای که در بحث محتوا باید به‌یاد داشته باشید، این است که چگونه آن را به دست مخاطبان خود برسانید؟ سعی کنید در فیسبوک و شبکه‌های اجتماعی که مخاطبان هدف شما در آن­ها حضور ندارند، پست نگذارید و فعال نباشید. اگر می‌خواهید افراد زیادی محتوای کسب‌­وکار شما را ببینند و به­‌راحتی به آن‌ دسترسی داشته باشند، پست‌ها و محتواهای خود را در شبکه‌­های اجتماعی فعال قرار دهید. مثل اینستاگرام، تلگرام، واتس‌اَپ و...

از یک «فیلتر هدف» برای بررسی  لیست کانال‌هایی که به شما در رسیدن به هدف‌تان کمک می‌کنند، استفاده کنید. سپس از مخاطبان یا «فیلتر هدف» برای محدودکردن بیشتر لیست خود استفاده کنید. تمرکز خود را بیشتر روی کانال‌هایی که می‌خواهید افراد به طور مؤثر، به آنها دسترسی داشته باشند قرار دهید.

فُرم :

چگونه روابط خود با مخاطب را در آخرین حالت نمایش می‌دهید؟ پس از انتخاب کانال‌ها، نوبت به انتخاب ژانر می‌‌رسد. با انتخاب نوع محتوا شروع کنید. ویدئو، پُستِ وبلاگ، مقاله یا پادکست بسازید. سپس فرم را از نظر نوع رسانه، طول، اندازه، سبک و غیره در نظر بگیرید تا یک محتوای مطلوب و باکیفیت تولید کنید.

 


profile

محسن هنری1399/05/09

عالی بود.

پاسخ |
profile

اختر بیجاد (رها)1399/05/11

سپاس از شما...

1
profile

زهره امامی1399/05/09

موفق باشی عزیزم...عالی

پاسخ |
profile

اختر بیجاد (رها)1399/05/11

ممنون از همراهی همیشگیت عزیزم.

1

درباره نویسنده

اختربیجاد(رها) هستم که حدود ده سال به‎‌صورت حرفه‌ای نوشتن را ادامه می‌دهم. آثار من شامل: رویای عشق، تبسم شیرین عشق، نخل، فخرِزمان و...

دسته بندی ها

  • آموزش های سایت