نوشته شده توسط اختر بیجاد (رها)

بازاریابی

بازدید : 59

4.0
رای داده شده توسط 6 نفر

بازاریابی

خیلی از افراد بازاریابی رو فقط منحصر به مهارت­­‌های فروختن یه کالا می­‌دونن، درحالی‌که اینگونه نیست بلکه بازاریابی خیلی وسیع‌تر از تبلیغات و فروش است. به عقیدۀ من بازاریابی مثه یه زندگی است و صاحبان همۀ کسب‌وکارها باید در جعبه‌ابزار زندگی خودشون، بخشی رو به مهارت‌های بازاریابی اختصاص بدن تا بتونن مثه یه بازاریاب حرفه‌ای، خوب فکر و عمل کنن تا محصولاتی رو که عرضه ‌می‌کنن به قول معروف «بازارپسند» باشه.

خوبه بدونین که بازاریابی فقط تبلیغات، فروش و یا برندینگ نیست. این درحالیست‌که همۀ این مفاهیمی که با بازاریابی ارتباط دارن هم‌معنی و یکسان نیستن. اجازه بدین بازاریابی رو با مثالی برا‌تون توضیح بدم.

مثلاً فکر کنین قرار است که در زمان معینی در شهر شما یه نمایشگاه کتاب برپا بشه. حال اگه شما یه تابلو بسازین و روی اون بنویسین که «از شنبه تا چهارشنبه نمایشگاه کتاب در محل پارک شهر برگزار می­‌گردد»، این یعنی تبلیغات. اگه یه اتوبوس رو به شکل کتابخونه در بیارین و اون تابلو رو روی این اتوبوس نصب کنین و در سطح شهر بچرخونین این یعنی پروموشن (Promotion) یا پیشبردِ فروش از طریق خبررسانی تبلیغاتی؛ و اگه در روزنامه‌ها و مجلات در مورد این اتوبوس بنویسین این یعنی پابلیسیتی(publicity).

شما باید با چنین اقداماتی که در بالا شرح داده شد کاری کنین تا افراد شهر مدام به این نمایشگاه فکر کنن و صحبت‌های روزمرّۀشون در مورد نمایشگاه کتاب باشه. این یعنی روابط‌عمومی (public relations).

در آخر، اگه مردم شهرتون به این نمایشگاه برن و به غرفه­‌های نمایشگاه سر بزنن و شما اونها رو به یک سرمایه‌گذار خوب تبدیل کنین (که این سرمایه‌گذاری چیزی غیر از خرید کتاب نیست) و در آنجا به سئوالات متعددشون پاسخ بدین تا اونها بیشتر در این نمایشگاه سرمایه‌گذاری کنن، این یعنی فروش.

حال اگه به همۀ اینها فکر کنین و  از قبل برا‌شون برنامه‌ریزی کرده باشین، این یعنی بازاریابی.

بله به همین سادگیه. راهبرد بازاریابی شما باید به شیوه‌­ای باشه که در بازار هدف، به اندازۀ کافی شما رو بشناسن، دوست داشته باشن و به شما اعتماد کنن و در نهایت به مشتری شما تبدیل بشن.

همۀ چیزهایی که در بازاریابی به اونها نیاز دارین راهکنش‌هایی (تاکتیک‌هایی) هستن که در ادامۀ بحث‌مون در مورد راهبرد بازاریابی و راهکنش‌های بازاریابی بیشتر در بارۀ اونها صحبت خواهیم کرد. اما قبل از اینکه در مورد اونها صحبت کنیم باید تغییر بنیادی که در دهۀ اخیر اتفاق افتاده رو درک کنیم و بدونیم که در آینده، بازاریابی دیگه مثه سابق نخواهد بود.

 


profile

زهره امامی1399/06/15

خیلی جالب و جذاب توضیح دادی عزیزم,آفرین.

پاسخ |
profile

اختر بیجاد (رها)1399/06/15

ممنون از انتخابت خانومی گل...

1
profile

محسن هنری1399/06/15

این متنتونم عالی بود.

پاسخ |
profile

اختر بیجاد (رها)1399/06/16

ممنون از لطفتون...

1

درباره نویسنده

اختربیجاد(رها) هستم که حدود ده سال به‎‌صورت حرفه‌ای نوشتن را ادامه می‌دهم. آثار من شامل: رویای عشق، تبسم شیرین عشق، نخل، فخرِزمان و...

دسته بندی ها

  • آموزش های سایت