نوشته شده توسط اختر بیجاد (رها)

بازار اجتماعی نخل چیست؟

بازدید : 53

3.0
رای داده شده توسط 6 نفر

بازار اجتماعی نخل چیست؟

براساس آمارهای بانک جهانی، کشور ایران جزو دَهک‌های پایینی سهولت در فضای کسب‌­وکار است. ایران در سال ۲۰۰۹ میلادی تونست رتبۀ صدوچهل­‌ودو رو در میان ۱۸۱ کشور و در سال ۲۰۱۸ رتبۀ صدوبیست­‌وچهارم رو در میان ۱۹۰ کشور دنیا به دست بیاره. با ثبت این رکوردها، کشور ما تونست در رتبه­‌بندی بانک جهانی از لحاظ کسب­‌وکارهای موفق  جایگاه خوبی رو در میان سایر کشورهای دنیا داشته باشه.

در طی یکی دو سال گذشته، اتفاق مهم و امیدبخشی در فضای کسب­‌وکارهای کوچک و اصیل ایران رخ داد که این اتفاق در نخستین قدم­‌های خودش می­‌باشه. اما اکنون تونسته با رشد و پیشرفتِ چشمگیری، نگاه خاص همۀ فعالان اقتصادی رو به خودش جلب کنه.

 با رشد سریع­ این اتفاق، « نخل» در چنین فضای اینترنتی ایجاد شد. حتماً براتون سوال پیش می‌­آد که نخل دیگه کجاست و هدف از تشکیل اون چیه؟

در جواب سوالتون باید پاسخ بدیم که «بازار اجتماعی نخل» تنها یه فروشگاه بزرگ اینترنتی نیست، بلکه بازاریه به وسعت یه سرزمین که در اون انسان‌ها چه به­‌عنوان خریدار و چه به­‌عنوان فروشنده، عضو این بازار و البته مسئول وظایف خودشون هستن.

جالبه بدونین یکی از سخت‌­ترین فرایند کسب‌­وکارها، بازاریابی، فروش محصولات و توسعۀ اون هست. در چنین شرایط سخت و طاقت‌­فرسایی، بازار اجتماعی نخل پا به عرصۀ ظهور گذاشت تا بتونه به‌­راحتی این سختی‌­ها و مشکلات اقتصادی رو رفع کنه و بهبود سازه.

برای درک بیشتر از فعالیت بازار نخل براتون چند مثال ساده می­‌زنیم:

"جوانی روستایی هستم و براساس عرفی که در کسب­‌وکار بومی و منطقۀ محل سکونتم وجود داره، محصولی رو تولید می‌کنم، اما برای فروش این محصول با چالش‌­های متعددی روبه‌­رو هستم. بیشتر از هرچیزی رضایت‌­خاطر و سلامتی فردی که محصولم رو خریداری می‌­کنه، برام ارزش داره. چراکه خودم رو متعهد اخلاقی و وجدانی نسبت به سلامت محصولم می‌­دونم و همیشه سعی براون دارم تا بهداشت تولیدوتوزیع رو برطبق استانداردهای ریشه‌دار بومی و سنتی رعایت کنم. اما با رعایت تمام این استاندارها، برای توزیع و فروش محصولم در بازار، مشکلات متعددی برام وجود داره.گاهی این مشکلات واقعاً من رو خسته و کلافه می­‌کنه. (حجره محصولات محلی و عشایری رابر)"

"خانم دوستم خونه‌داره. اون برای کمک به درآمد همسر و گذران زندگی­ش، با تولید محصول یا ایجاد ارزش افزوده به محصول دیگران و مانند اون، یه کسب‌­وکار خانگی و جدی رو برای خودش راه‌اندازی کرده و در میان دوست و فامیلی که بهش اعتماد دارن، تبلیغ و بازار کوچکی ایجاد کرده. اون می­­‌تونه برای اینکه کسب­‌وکار خودش رو توسعه بده با استفاده از ایجاد حجرۀ اینترنتی در بازار نخل، وارد فضای «دیجیتال مارکتینگ» ‌بشه و با افزایش دانش و مهارت دیجیتالی، گوی سبقت رو از رقبای اینترنتی‌­ش بربایه.( حجره نقش و نگار - آریانا)

"بانوی دیگری مشغول به فروش محصولات عطاری که در خونوادۀ اونها از دیرزمانی وجود داشته هست. محصولی که مورد نیاز بسیاری از افراد جامعه و تولیدش نسبت به محصولات صنعتی ارزون­‌ترم هست. اون به دنبال بازاری می­‌گرده تا بتونه به‌­راحتی محصولش رو به فروش و به دست تعداد زیادی از مردم برسونه.

با توجه به مثال­‌هایی که در بالا زده شد، یه جوان روستایی وقتی می‌بینه، محصولات روستایی­ش رو به قیمت ناچیز و کمی ازش می­‌خرن یا خانمی که برای خودش کسب­‌وکار خانگی راه انداخته و با انواع چالش­‌ها روبه­‌رو هست، دیگری به سواد دیجیتالی نیاز داره تا بتونه در فضای اینترنتی حضور داشته باشه و فروشگاه و حجرۀ خودش رو به تنهایی اداره کنه، پس از مدتی از کار و تلاش خسته می­‌شن و دیگه هیچ تلاشی برای رشد و توسعۀ اقتصادی خود و خانواده نمی‌­کنن و وارد کسب­‌وکارهای مبهم می­‌شن. بازار نخل این وظیفه رو برعهده می­گیره و به کمک چنین افرادی می‌­آد و واسطۀ فروش محصولات اُرگانیک و ارزان اونها می‌­شه. رفته رفته افراد بیشتری متقاضی خرید محصولات این حجره­‌داران هستن و دیگر نه تنها از کسب‌­وکار خودشون خسته نمی‌­شن، بلکه در صورت نیاز اونها رو به‌­روز می‌­کنن و هدفشون رو توسعه می­‌بخشن.

 

اگه کمی در اینترنت جستجو کنی، متوجه می­‌شین که این نوع از کسب‌­وکارها واقعی هستن و واقعیت دارن. این افراد با حفظ اصولی چون خلاقیت، رقابت و انسانی دور هم جمع شدن و با یکدیگه وارد تعامل و همکاری می‌شن، تا به کسب‌­وکارها­شون کمک کرده و رونق اقتصادی ببخشن. این جاست که بازار اجتماعی نخل متولد می‌­شه و با اونکه تلاش بسیاری‌ از فعالانش رشد و تعالی این بازار هست، هم­‌زمان در دو نقش مصرف کننده و تولیدکننده ظاهر می‌شه.

 


profile

زهره امامی1399/05/30

خیلی قشنگ بود عزیزم.

پاسخ |
profile

اختر بیجاد (رها)1399/06/01

زنده باشی عزیزم...

1
profile

محسن هنری1399/05/30

عالی و جذاب

پاسخ |
profile

اختر بیجاد (رها)1399/06/01

سپاس از شما...

1

درباره نویسنده

اختربیجاد(رها) هستم که حدود ده سال به‎‌صورت حرفه‌ای نوشتن را ادامه می‌دهم. آثار من شامل: رویای عشق، تبسم شیرین عشق، نخل، فخرِزمان و...

دسته بندی ها

  • آموزش های سایت