نوشته شده توسط اختر بیجاد

بازارچه‌ صنایع‌دستی

بازدید : 82

5.0
رای داده شده توسط 5 نفر

صنایع دستی

به محصولاتی که با استفاده از مواد اولیۀ طبیعی و عمدتاً بومی، با به‌کارگیری نقوش سنتی و بهره‌مندی از خلاقیت فردی، با حفظ پیشینۀ تاریخی، هویت و اصالت، به‌وسیلۀ دست یا کمک ابزار و با توجه به ذوق و خلاقیت ذهنی یه فرد به تعداد نامحدود تولید می‌شه، اطلاق می‌گرده.

بازارچه‌ صنایع‌دستی

به مکانی گفته می‌شه که توسط سرمایه‌گذار ایجاد شده و در اون‌جا صرفاً محصولات صنایع‌دستی عرضه می‌شه. این بازارچه‌ها به صورت مستقل و یا در مجموعه تأسیسات گردشگری احداث می‌شن. بازارچه‌های صنایع‌دستی صرفاً برای مبادله و فروش نیستن، بلکه نشون دهندۀ فرهنگ و ویژگی‌های اصیل اقوام و ملل مختلف هستن و سنت‌های اون‌ها رو به ما یادآوری می‌کنن. جالبه که بدونین کشور ما یکی از کهن‌ترین مهدهای هنرهای دست‌ساز هست. در این بازارچه‌ها هنر‌مندان و هنردوستان دست‌رنج تلاش و همت خودشون رو به عرصۀ تماشای همگان می‌ذارن. هر چند در سال‌های نه چندان دور هنرِ صنایع‌دستی و بازارچه‌هاش به دست فراموشی و بی‌مهری برخی از افراد سپرده شده‌ن، اما اکنون و با تلاش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در جذب گردشگر، باعث شده تا این بازارچه‌ها رونق و جان تازه‌ای بگیرن.

این میان، بازار نخل در جذب حجره‌های صنایع‌دستی نقش پُررنگی ایفا نموده. در بازار نخل، بازارچه‌های عرضۀ صنایع‌دستی پُرطرف‌دار از جمله زیورآلات سنتی، ‌شیشه، سفال، سرامیک، فرش‌های دست‌باف، ‌گلیم، چوب و مس و مشتقات اون‌ها وجود داره. شما می‌تونین به‌راحتی از بازارچه‌های صنایع دستی موجود در بازار نخل از جمله حجرۀ نقش و نگار، هنرکدۀ آنا، آرت صوره، خاتون و... بازدید نمایین و محصولات شکیل و به‌یادموندنی از جمله گلیم خوش‌نقش‌ونگار شیریکی پیچ خانم خواجوئی نژاد سفارش بدین و از خرید خودتون نهایت لذت رو ببرین.

با حمایت شما از این بازارچه‌ها، صنایع‌دستی به عنوان هنری مقدّس، صنعتی مستقل، بومی و اصیل از فراموشی رهایی می‌یابه و با شناسوندن این هنر و بازارچه‌ها به دیگران، اون‌ها رو نیز با فرهنگ، استعداد و خلاقیت کشور زیبای ایران بیشتر آشنا می‌کنین. حمایت شما موجب تأمین اشتغال و ایجاد تعادل در بازار کار و نیز جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و ایجاد درآمد برای خونواده‌ها می‌شه. افزایش گردشگر، مبادلات فرهنگی و افزایش سطح مشارکت زنان نیز بخش دیگری از اثرات حمایت شما از بازارچه‌های صنایع‌دستی هست.

 


profile

زهره امامی1399/06/30

خیلی قشنگ بود گلم.ممنون

پاسخ |
profile

اختر بیجاد 1399/06/31

ممنون از توجهت به مطالب وبلاگ عزیزم.

1
profile

محسن هنری1399/06/30

عالی بود.

پاسخ |
profile

اختر بیجاد 1399/06/31

سپاس از شما...

1
profile

حسین تفرشی1399/07/05

سلام متن جالبی بود. شرایط خاصی برای عضویت توی سایت و فروش اجناسمون نیست ؟

پاسخ |
profile

عاطفه بیجاد1399/07/06

سلام.ممنون از اینکه حجره هاتونو معرفی میکنید تا ما با اونا آشنا شیم.

پاسخ |

درباره نویسنده

اختربیجاد(رها) هستم که حدود ده سال به‎‌صورت حرفه‌ای نوشتن را ادامه می‌دهم. آثار من شامل: رویای عشق، تبسم شیرین عشق، نخل، فخرِزمان و...

دسته بندی ها

  • آموزش های سایت