نوشته شده توسط اختر بیجاد (رها)

بازار کجاست؟

بازدید : 31

5.0
رای داده شده توسط 4 نفر

بازار کجاست؟

انسان موجودی اجتماعی هست و برای برطرف کردن ِنیازهای خودش نیازمند ارتباط با دیگرانه. یکی از ارتباطات اون دادوستدِ، که این نوع ارتباط موندگارترین ارتباط است.

بازار یا همون سوق به معنی دادوستدِ که یکی از مراکز مهمه جامعه به‌­شمار می‌­ره و در ابعاد مختلف زندگی انسان­‌ها تأثیر داره . گرچه در سال­‌های نه چندان دور، در دلِ بازارهای بزرگ، مثه بازار تبریز، تهران یا بازار کرمان بازارچه­‌هایی به‌­نام بازارِ مس­‌گرها، عطارها، پارچه فروش­‌ها، زرگرها و ... وجود داشت که هریک از اونها از هم جدا بوده‌­ن.

 در کنار بازارهای بزرگ، تولیدکننده‌­ها یا حجره‌­داران صنایع‌دستی جمع بودن و در گوشه‌­وکنار این بازارها؛ در بازارچه‌­های فرهنگی اهالی علم و دانش به‌­چشم می­‌خوردن. مثلاً اگه کسی می‌­خواست لوازم آرایشی بخره، باید اون رو در بازارچۀ مخصوص به خودش پیدا می‌­کرد و می­‌خرید و لوازم غذایی رو هم از حجره‌­داران بازارچه غذایی.

لذتِ بازارها به معماری و طرح و رنگ‌­های اصیل ایرانی بود و  لذت خرید از بازارچه‌­ها به آدم‌­های باصفا و اهلِ‌­دلش که در حجره‌­هاشون با روی خوش و گشاده از مردم استقبال می‌­کردن و کالاهای مورد نیاز اونها رو می‌­فروختن.

 با پیشرفت تکنولوژی و عوض شدن ذائقۀ مردم، هرچی جلوتر رفتیم این رویکرد در بازارهای قدیمی عوض شد. بذارین با مثال براتون بگم: در بازارچه­‌های قدیم اگه کسی لباس می‌­فروخت، فقط در بازارچۀ پوشاک بود و حجره­‌داری که صنایع‌­دستی داشت، فقط در بازارچۀ صنایع­‌دستی مشغول به­‌کار بود و دیگه کاری به همدیگه نداشتن. یعنی، میوه فروش حرف هنرمند رو نمی‌فهمید، نجّار کاری به خیاط نداشت. خیاط هم کاری به کشاورز و میوه فروش نداشت. به قول معروف و به رسم قدیم؛ تو بازار «هر کسی سرش تو کار خودش بود و بس.»

 اما حالا و به­‌خاطر رشد سریع جمعیت و پیشرفت تکنولوژی؛ زندگی ما آد‌‌م­‌ها دچار تغییراتی شده. اکنون دسترسی به اطلاعات آسو‌ن‌­تره، بازارها هم به‌­نوعی دستخوش تغییراتی شدن و شکل جدیدتر و شکیل‌­تری پیدا کردن و در حال حاضر روابط اجتماعی افراد و تعامل‌هاشون بهتر از گذشته­‌ست. مثه بازار اجتماعی نخل که در صدد اینه تا روابط بین اعضاء بازارها رو بهبود ببخشه.

این‌جاست که نقش بازار اجتماعی نخل برای همه روشن‌­تر می‌­شه. در مرحلۀ اول همۀ افراد اعم از تولیدکنندگان، توزیع‌­کنندگان و حتی خود خریداران در کنار هم هستن و در مرحلۀ بعد با کمک اعضاء بازار می‌­شه این هدف رو دنبال کرد که هنرمند بتونه هنر، مهارت و تجربه­‌ش رو در خدمت رشد صنعت­گران بذاره .کشاورز، ایده‌­های نو به بازار بده و حتی عطار هم بتونه به رونق بازارچه­‌های دیگه مثه بازارچه علم و فرهنگ و دانش کمک کنه.

بازار اجتماعی نخل مدل تازه و امروزی  بازار قدیمِ ایرانه. این بازار مکانی برای هم­‌افزاییِ همۀ مشاغل در کنار همدیگه­‌ست. مثه یه پازل زیبا و جذاب.

نخل؛ مکانی‌­ست برای توان‌­افزایی افراد، با کمک مشارکت در رشد و پیشرفت کسب­‌وکارهای تازه نفس و نوپایی که پا به­‌عرصۀ بازار گذاشته­‌ن.

و در نهایت هدف نخل، فراهم کردن بستری زیبا و آرام برای بهتر زندگی کردن به وسعت یه سرزمین هست.

 


profile

زهره امامی1399/06/27

عزیزم مثل همیشه زیبا و پرمحتوا نوشتی***

پاسخ |
profile

اختر بیجاد (رها)1399/06/30

ممنون عزیزم از همراهیت...

0
profile

محسن هنری1399/06/27

متن جذابی بود خانم بیجاد

پاسخ |
profile

اختر بیجاد (رها)1399/06/29

سپاس از لطفتون...

2
profile

الهه قطب زاده کرمانی1399/06/29

زیبا وجذاب

پاسخ |
profile

اختر بیجاد (رها)1399/06/29

ممنونم عزیزم از انتخابت...

1

درباره نویسنده

اختربیجاد(رها) هستم که حدود ده سال به‎‌صورت حرفه‌ای نوشتن را ادامه می‌دهم. آثار من شامل: رویای عشق، تبسم شیرین عشق، نخل، فخرِزمان و...

دسته بندی ها

  • آموزش های سایت