نوشته شده توسط اختر بیجاد (رها)

اهمیت بازار

بازدید : 46

5.0
رای داده شده توسط 4 نفر

« اهمیت بازار»

انسان موجودی اجتماعی است و برای برطرف‌نمودن نیازهای اساسی و ضروری خود، نیازمند ارتباط با دیگران است. دادوستد یکی از ماندگارترین نوع ارتباطات اوست که در هر دوره کمال یافته و امروزه به اوج شکوفایی خود رسیده است.

تعریف بازار:

بازار یا همان سوق، به معنی «محلِ دادوستد » است و امروزه یکی از مراکز مهم جامعۀ ما محسوب می­‌شود و در ابعاد مختلف زندگی­مان تأثیر بسزایی دارد. میان انسان و بازار رابطه­‌ای دوسویه وجود دارد. از سویی احکام و مقررات بازار و از دیگرسو واقعیت­‌های بازار که در پدیدآمدن برخی از مقررات آن مؤثر بوده است. انسان همیشه این دغدغه را دارد که آیا در تعامل خود با دیگران این مقررات را رعایت نموده است یا نه. آیا از این جهت مسئولیت و وظیفه­‌ای متوجه او نیست؟

در این مبحث منظور ما از بازار صرفاً فضای مادی آن نیست، بلکه نوع تعاملات آن را نیز مدنظر داریم و  بازار را به‌لحاظ شکل ظاهری، رفتار تولیدکنندگان، فروشندگان و خریداران هم مورد بحث و بررسی قرار می­‌دهیم. همچنین ترکیب­‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اخلاقی حاکم بر آن و آداب تجارت، روابط میان انسان با بازار و بازار با انسان نیز مبتنی بر ارزش‌­ها و آرمان­‌های بازار به­‌شمار می­‌روند. ما همواره به این موضوع معتقدیم که با هر معامله­ و دادوستدی که در بازار انجام می­‌شود، باید رفاقت و دوستی صمیمانه‌ای بین خریدار و فروشندۀ کالا ایجاد شود و این دوستی همیشه پایدار و پابرجا بماند.

علاوه بر موارد بالا، نقش­‌های مؤثر و مهم بازار عبارتند از:

  1. تأثیرگذاری بر جامعه
  2. تأثیرگذاری بر تحولات سیاسی
  3. تأثیرگذاری بر امور فرهنگی
  4. تأثیرگذاری در توسعۀ کسب­‌وکارها
  5. تأثیرگذاری بر امور علمی و انتقالِ دانش
  6. آموزش و به‌کارگرفتن مهارت­‌ها در زندگیِ اجتماعی جامعه

 

اکنون دیگر معامله و دادوستد در بازار، به شیوه‌های قدیمی و سنتی انجام نمی­‌شود. اکنون شیوه‌­های نوین جایگزین آن شده است. امروزه برای رونق تجارتِ­ بازار، پیشرفته‌ترین فنون و فنّاوری‌ها (تکنولوژی‌ها) طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرد. فنّاوری (تکنولوژی) مدرن در تبلیغات، خریدوفروش، بازاریابی، بسته‌بندی و بِرندینگ از همین مقوله می‌­باشند. به‌عنوان‌مثال، خریدوفروش­‌هایی که مبتنی بر «وِب» هستند، مرزهای جغرافیایی ما را درنوردیده و همۀ اقوام و سلیقه­‌ها را جهت معامله و تعامل به هم نزدیک و نزدیک­‌تر کرده‌­اند.

در بازارهای مبتنی بر «وِب» یا همان بازارهای اینترنتی، محتوا بسیار مهم و ضروری است. به‌عبارت دیگر محتوا در این نوع پِلَتفُرم‌­ها و بازارها اساس لاینفک است. در پست­‌های قبلِ نخل، دربارۀ چیستی محتوا  و اهمیت آن توضیحات کامل و جامعی برای شما حجره­‌داران عزیز به اشتراک گذاشته شد و سعی بر آن داریم که در آینده هم مطالب کلیدی‌­تر و بیشتری را بنویسیم و در اختیارتان بگذاریم.

 


profile

محسن هنری1399/05/26

مطالبتون مفیده,ممنون

پاسخ |
profile

اختر بیجاد (رها)1399/05/28

سپاس از همراهی تون...

1
profile

زهره امامی1399/05/29

با این پست و عکس حال خوبی پیدا کردم عزیزم.

پاسخ |
profile

اختر بیجاد (رها)1399/05/29

خوشحالم عزیزم.

1

درباره نویسنده

اختربیجاد(رها) هستم که حدود ده سال به‎‌صورت حرفه‌ای نوشتن را ادامه می‌دهم. آثار من شامل: رویای عشق، تبسم شیرین عشق، نخل، فخرِزمان و...

دسته بندی ها

  • آموزش های سایت