سبک زندگی

زندگی یا کار؟ کسب‌وکارِ زندگی پذیر چیست؟

در دنیایی که همه به دنبال پیشنهادات وسوسهانگیز و درآمدهای میلیاردی هستند، کسبوکار زندگی پذیر (Lifestyle Business) به شکل دیگری به دنیا نگاه میکند. اگر شما فردی هستید که علاوه بر کسب درآمد، به دنبال بهره‌مندی بیشتر از خودِ زندگی هستید و آزادی‌های وقت یا انعطافپذیری در برنامهها را ترجیح میدهید، احتمالا به کسبوکار زندگی پذیر علاقه دارید. شاید نتوان تعریف دقیقی ارائه کرد ولی به طور کلی در کسبوکارِ زندگی پذیر، فرد تلاش میکند که سبک خاصی از زندگی را به عنوان پایه‌ای برای کسبوکار خود قرار دهد. وی سقفِ مشخصی از درآمد را مناسب میداند و افزایش درآمد یا رشد کسبوکار را تا جایی ترجیح میدهد که به سبک زندگیاش لطمه نزد.

دلیل وجود سقف درآمدی در کسبوکارهای زندگی پذیر قطعا خمودی یا کمبود بهرهوری نیست؛ بلکه این کسبوکارها اتفاقا از نظم و خوشنامی خوبی در بین خریداران برخوردار هستند و اغلب مشتریان آنها را اصیل مینامند. وجود سقف درآمدی هم به این معنی نیست که کسبوکارهای زندگی پذیر به دنبال رشد نباشند، بلکه این کسبوکارها میدانند که رشد بیش از اندازه میتواند موضوعات یک کسبوکار را پیچیده و در نهایت به سبکِ زندگی لطمه بزند.

به عنوان مثال، فرض کنید شما یک خانمِ خانهدارِ هنرمند هستید و میتوانید شیرینیهایی پخت کنید که زیاد طرفدار دارند. در کنار این مسئلهِ شما مادر خانواده هستید و پرورش فرزندان یا موضوعات خانوادگی نیز برایتان حائز اهمیت است. وقتی شما تصمیم میگیرید بدون اینکه به سبکِ زندگی خانوادگی خود لطمه بزنید، برای هزینههای خانواده یک درآمد حداقلی از فروش شیرینی داشته باشید، در حال راهاندازی یک کسبوکار زندگی پذیر هستید. در این شرایط، قطعا تولید محصول باکیفیت و استفاده از تکنیکهای فروش میتواند به شما کمک کند و حتی رشدِ کار شما میتواند به راهاندازی یک کارگاه کوچک خانگی نیز ختم شود؛ ولی طبیعتا رشد این کسبوکار تا جایی که مثلا کارخانهی تولید کیک و شیرینی داشته باشید، خارج از میل و علاقهی شماست. چرا که قطعا مدیریت کارخانه تواناییهای دیگری (مثل: مدیریت، دریافت وام، استخدام نیرو و …) را میطلبد که با تخصص شما در پخت شیرینی بسیار متفاوت است و به همین دلیل چون سبک زندگیِ کنونیِ خویش را دوست دارید، ترجیح میدهید با یک سقف درآمدی، زندگی شیرینتری را تجربه کنید.

به طور کلی خیلی از کسبوکارها در مسیر رشد تغییرات زیادی در محیط زندگی ایجاد میکنند. به عنوان مثال رشد شرکتی که در زمینه تولید خودرو فعالیت میکند، حتی تبعات محیط زیستی را هم به همراه دارد. کسبوکارهای مختلف در مسیر رشد ریسکها و چالشهای متعددی را برای صاحبان آنها ایجاد میکنند و این تاثیرات حتما به تغییر سبک زندگی میانجامد. شما حتی اگر جای بیل گیتس باشید، قطعا نمیتوانید به راحتی اکنون برای پایان هفته برنامهریزی کنید، چون در آن شرایط، قطعا جلسات خیلی مهمتری وجود خواهد داشت.

متاسفانه بازارهای سرمایهمحور کسبوکار زندگی پذیر را نمیپسندند و از همین جهت، مفاهیمی مثل: فرهنگِ مصرفگرایی، یک شبه پولدار شدن، دریافت وام و … را بسیار تبلیغ میکنند. آنها فقط موفقها را بزرگ میکنند و از میلیونها انسانی که در مسیر جاهطلبی ورشکست شدهاند، چشمپوشی میکنند. حال آنکه کسبوکارهای زندگی پذیر برای صاحبان آنها اصالت، هویت و آرامش خوبی را فراهم میآورند. خیلی از کسبوکارهای زندگی پذیر میتوانند به صورت خانوادگی نیز اداره شوند. این کسبوکار میتواند حوزههای مختلفی برای زنان و مردان را فراهم آورد و صرفا به تولید و عرضه محصولات نیز ختم نمیگردد. به عنوان مثال: اشخاصی که سفرهای دورهای دور دنیا میروند و محتوای تولیدی خود را در فضای مجازی منتشر میکنند، جزو همین دسته محسوب میشوند.

به طور کلی گرچه کسب‌وکار زندگی پذیر بنا نیست کارخانه‌ی بزرگ تولیدی داشته باشیم، ولی کار و مشتریان خود را دوست دارد. این کسب‌وکار بنا نیست ره صد ساله را یک ساله برود، ولی توقع دارد آنقدر درآمد داشته باشد که بتواند زندگی سالم شهری و روستایی خود را اداره کند. کسب‌وکار زندگی پذیر بنا نیست در بهترین جای شهر مغازه داشته باشد، ولی بناست وقتی محصول باکیفیتی تولید می‌کند، مجبور نباشد آن را به دلال یا مشتری محلی و به نازل‌ترین قیمت بفروشد. کسب‌وکار زندگی پذیر علاقه شاید نتوانند که برای خود سایت بزند، چون هزینه‌های طراحی و پشتیبانی سایت بسیار است ولی علاقه دارند که بازار فروش محصولات خود را توسعه دهد. این کسب‌وکار اصیل و سالمی که خیلی از مردم جامعه به دنبال آن هستند، دقیقا همان کسب‌وکار زندگی پذیر است که مخاطب اصلی بازار اجتماعی نخل است.

جزیره آشپزخانه و نکاتی برای طراحی آن

1 دقیقه بخوانید
جزیره آشپزخانه و نکاتی برای طراحی آن + مدل‌های ۱۴۰۱ ه.ش (۲۰۲۲ میلادی) جزیره آشپزخانه خواندن این مطلب ممکن است برای طراحان…

خرید کیف زنانه با 30 درصد تخفیف + ویژگی‌های یک کیف خوب

1 دقیقه بخوانید
خرید کیف زنانه با ۳۰ درصد تخفیف + ویژگی‌های یک کیف خوب همه‌ی خانم‌ها چه اهل مد روز باشند و چه نه،…

روشی برای حفظ سلامتی و تناسب اندام!

1 دقیقه بخوانید
غذاهای سرخ کردنی خوشمزه‌ان و سخت میشه از خوردنشون دست کشید. اما روغن زیاد توی این خوراکی‌ها ضمن تهدید سلامتی آدم، ما…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.