تغذیه

کشمش؛ دانه بلندهای رنگی

نخود و کشمش جزو جدایی‌ناپذیر کیف مادربزرگ‌ها است.  کشمش یک خوراکی شیرین در رنگ‌بندی سبز و زرد به‌وفور دیده می‌شود. این دانه‌های خوراکی خوشمزه شب‌های یلدا در کنار دیگر خشکبار به چشم می‌خورند. مادربزرگ من هروقت به خانه ما می‌آمد؛ یک پلاستیک پر از نخود و کشمش همراه خود داشت. مزه شیرین آن هنوز زیر زبانم است. دانه‌های بلند نرم و سیاه رنگی که مزه آن بی‌نظیر بود. سعی دارم شما را بیشتر با این میوه‌های خشک آشنا کنم.

شناسنامه

بیایید اول نگاهی به شناسنامه این خوراکی بی­‌نظیر بزنیم.

نام

کشمش

متولد

خوشه انگور

انرژی (در هر ۱۰۰ گرم)

۱۲۵۲ کیلوژول (۲۹۹ کیلوکالری)

سال تولد در ایران

۲۰۰۰ سال قبل از میلاد

اولین بازار

نزدیک یونانِ رم

تاریخچه

کلمه “کشمش” از کلمه لاتین “Racemose” گرفته شده است. اگر نقاشی‌های باستان را دیده‌اید، میوه‌های خشک را به‌عنوان تزیین دیده‌اید. خوشه‌های انگور خشک شده بر روی میزهای سلطنتی در دیس‌های بزرگ به چشم می‌خورد. میوه‌های خشک در قسمت‌های مدیترانه‌ای اروپا، ایران و مصر به چشم می‌خورد.

انواع کشمش/ نخل

ارمنیان قدیم اولین گام‌ها را برای توسعه و کشت انگور برداشته‌اند. آن ها تاکستان‌های خود را در ایران، ترکیه و عراق تأسیس کردند. این مناطق با آب‌وهوایی ایده‌آل مکان مناسبی برای تهیه آن است. جالب است بدانید به طور کاملاً تصادفی کشف شد! نزدیک یونان رم اولین بازارهای آن برپا شد. شاید باید از پیشینیان خود به‌خاطر کشف این دانه‌های خوشمزه تشکر کرد. در روم به‌عنوان جایزه برای افرادی که محل‌های عبادت را تزیین و برای برندگان مسابقات ورزشی استفاده می‌شد. کشاورزان در سراسر ایران از گونه‌های مختلف انگور و با روش‌های گوناگون انواع زیادی کشمش بهره‌وری می‌کنند.

انواع کشمش

به‌طورکلی در رنگ‌ها و اندازه‌های متفاوتی وجود دارد که طعم هرکدام بسیار متفاوت است. شاید بگویید چرا طعم و شکل متفاوتی دارند؟ چون از خشک‌کردن انواع مختلف انگور مانند تامپسون، سولتانا، مسقط و… کشمش‌های متفاوت به دست می‌آید. برخی از رایج‌ترین خوشمزه‌ مورد نظر عبارتند از:

 1. کشمش سیاه
 2. کشمش مویز

برای تهیه مویز بیشتر از انگور رقم رزقی استفاده می‌شود. برای این منظور انگور را پس از برداشت در محلی تمیز و عاری از هرگونه آلودگی پهن کرده و پس از خشک شدن آن را جمع‌آوری کرده و در سبدهای بزرگ نگهداری می‌نمایند.

 1. کشمش قرمز
 2. کشمش سبز قلمی

برای تهیه کشمش سبز از امولسیون( یک محلول مایع در مایع مانند آب در روغن) سرد استفاده می‌شود. انگور را بعد از برداشت تمیز کرده و درون محلول کربنات پتاسیم و آب فرومی‌برند. سپس بر روی سیم مفتول بهداشتی آویزان می‌نمایند تا خشک شود.

 1. کشمش زرد (دودی)

کشمش زرد/ نخل

تمام مراحل تهیه دودی مانند کشمش سبز قلمی است. در این روش از گاز گوگرد برای تهیه کشمش دودی استفاده می‌نمایند. به‌این‌ترتیب که پودر گوگرد را داخل سینی کوچکی ریخته و آن را آتش می‌زنند. برای همگن شدن پخش گوگرد دریچه‌هایی تعبیه شده که با باز و بسته نمودن تدریجی جریان هوا برقرار می‌شود.

 1. کشمش تیفی

برای تهیه تیفی از ارقام مختلف انگور از جمله رقم سبزه مال، رزقی استفاده می‌شود. کشمش تیفی همچون کشمش آفتابی در محلول تیز آب فرو می‌برند. تنها تفاوت آن با کشمش آفتابی این است که به‌جای پهن کردن در آفتاب آن را در سایه و روی‌بند خشک می‌کنند.

 1. کشمش آفتابی

کشمش آفتابی به میوه رسیده انواع مختلف انگور بی‌دانه اطلاق می‌شود. این خوراکی آفتابی با تابش مستقیم آفتاب خشک شده و به رنگ قهوه‌ای در می‌آید.

 1. کشمش تیزابی

تیزابی با محلول‌های قلیایی مجاز تهیه می‌شود. محصول آن دارای رنگ زرد روشن تا قهوه‌ای خرمایی است.

طرز تهیه

به‌سادگی مقداری انگور را از ساقه آن جدا کنید و کاملاً با آب سرد بشویید. آن‌ها را در یک سینی بریزید و در یک روز خشک و آفتابی در مقابل نور خورشید قرار دهید. پس از ۲ تا ۳ روز آماده خوردن است.

چگونه کشمش را در رژیم غذایی خود بگذاریم؟

هنوز سردرگم هستید که چگونه این خشکبار مفید را در رژیم غذایی خود قرار دهید؟ چند دستور غذایی را با شما به اشتراک می‌گذارم.
کلوچه کشمشی/ نخل

 • به‌عنوان رویه سالاد از کشمش استفاده کنید.
 • کشمش پلو با مرغ بپزید.
 •  ماست و کشمش طعم بی­نظیری دارد.
 • در گرانول یا غلات از کشمش استفاده کنید.
 • دستورهای زیادی برای پخت یک میان وعده خوشمزه وجود دارد. مانند کلوچه، نان، کیک و کلوچه کشمشی

مقدار کالری و انرژی

یک رژیم سازماندهی شده را دنبال می‌کنید؟ برایتان مهم است چقدر کالری دارد؟ جدول زیر به سؤالات شما پاسخ می‌دهد:

چگونه از کشمش نگهداری کنم؟

بهترین حالت نگهداری این است که آن را در یک مکان خشک و خنک بگذارید. اگر بیش از دو ماه آن را نگهداری می‌کنید بهتر است آن را در یک ظرف دردار بگذارید. بهتر است در یخچال نگهداری کنید، اینگونه شما برای مدت یک سال هم می­‌توانید نگه دارید. اگر آن را در فریزر نگه می دارید تا دو سال بعد می توانید از آن استفاده کنید.

نگهداری کشمش/ نخل

نگهداری طولانی‌مدت سبب ایجاد قندهایی بر روی آن می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق کشمش‌ها را از ظرف دردار به یک کیسهٔ ذخیره‌سازی انتقال دهید. مواظب باشید هوای داخل کیسه را خارج کنید. این باعث می‌شود که کشمش بلوری یا کهنه نشود. شما حتی می‌توانید آن ها را در آب گرم بشویید تا کریستال‌هایشان را جدا کنید.

کشمش و حیوانات خانگی

اگر حیوان خانگی نگه‌داری می‌کنید مواظب باشید! باعث نارسایی کلیه در سگ ها می‌شود، البته علت این امر مشخص نیست.

توصیه‌ای برای ورزشکاران

شما یک ورزشکار استقامتی هستید؟ به‌جای جویدن ژل‌های ورزشی گران‌قیمت، کشمش بخورید. منبع سریع کربوهیدرات‌های موردنیاز بدن هستند. عملکرد شما را بهبود می‌بخشد. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ کارشناسان متوجه شدند به‌اندازه یک مارک ژله ورزشی مؤثر است. همچنین تحقیقاتی درباره ورزشکارانی که قبل و در حین ورزش یک مشت مصرف کنند؛ صورت گرفته است. نتایج نشان می‌دهد، این دانه های جذاب به این افراد کمک می‌کند تا سلول‌های بدن را از آسیب حفظ کنند.

کشمش / نخل

یکی از مهم‌ترین مواد غذایی ورزشکاران و بدنسازها است. چرا که هم انرژی بالایی دارد و هم ویتامین‌ها و اسیدهای آمینه و مواد معدنی بسیاری دارد. مواد معدنی مانند سلنیوم و فسفر که جذب سایر مواد مغذی و پروتئین را در بدن تسهیل می‌کند.

مقدار کالری و انرژی

یک رژیم سازماندهی شده را دنبال می‌کنید؟ برایتان مهم است چقدر کالری دارد؟ جدول زیر به سؤالات شما پاسخ می‌دهد:

کربوهیدرات‌ها

۱۸/۷۹ گرم

قندها

۱۹/۵۹ گرم

فیبر

۷/۳ گرم

چربی

۴۶/۰ گرم

پروتئین

۰۷/۳ گرم

فلورید

۹/۲۲۳ میکروگرم

عوارض جانبی

خوردن انگور و کشمش به میزان مناسب هیچ‌گونه عوارضی ندارد. فقط در صورت پرخوری ممکن است سبب اسهال شود. گاهی دیده شده که برخی نسبت به کشمش و انگور حساسیت دارند. به این افراد خوردن شیره انگور و سایر فراورده‌های انگور توصیه می‌شود. اگر با خوردن آن دچار مواردی زیر می‌شوید، میزان مصرف آن را کم کنید. البته بهتر است با پزشک خود مشورت کنید چرا که ریشه هر یک از مشکلات ممکن است بیماری دیگری باشد! مشکلاتی مانند:

 • ناراحتی معده
 • سوءهاضمه
 • تهوع
 •  استفراغ
 •  سرفه
 •  خشکی دهان و گلودرد
 •  عفونت
 •  سردرد و مشکلات عضلانی شدید

قند طبیعی کشمش هضم آسانی دارد و انرژی زیادی نیز برای بدن فراهم می‌کند. باید حواستان باشد که هر روز مقدار مشخصی از آن مصرف کنید. زیرا ممکن است مصرف قند آن بیش از حد مجاز در روز شود. این خوراکی بی‌نظیر هم مانند تمام میوه‌های خشک باید به‌اندازه مصرف شود. زیرا به دلیل کربوهیدراتی که دارد موجب افزایش وزن خواهد شد. مواظب کشمشی که به روش صنعتی و توسط بخار دی‌اکسید گوگرد تهیه شده باشد، باشید! ممکن است برای افراد مبتلا به آسم و دارای مشکلات تنفسی یا افرادی حساس به گوگرد مشکل ایجاد کند.

عوارض جانبی کشمش/ نخل

فیبر بیش از حد موجود، برای شکم مضر است. فیبرهای رژیمی برای گوارش ما مناسب هستند، اما توصیه می‌شود که آن‌ها را در حد تعادل مصرف کنید. سعی کنید بیش از حد نخورید. این به این دلیل است که مصرف بیش از حد الیاف برای سلامت گوارشی شما مضر است. ممکن است که منجر به ضعف جذب مواد مغذی، گاز روده، انسداد روده‌ای شود. همچنین مصرف بیش از حد آنتی‌اکسیدان‌ها بد است. غنی از آنتی‌اکسیدان‌های مختلف است. اگرچه آنتی‌اکسیدان‌ها برای بدن ما مناسب هستند و مزایای متعددی دارند. اما مصرف آن ها در طی مدت‌زمان طولانی ممکن است به سیستم بدن آسیب برساند.

چند سؤال رایج:

 • برای سلامت قلب مفید است؟

جواب: بله، حاوی مواد مغذی است که به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند و باعث کاهش فشارخون می‌شود. اگر شما از فشارخون بالا رنج می‌برید باید روزانه ۸ تا ۱۰ عدد کشمش را صبح‌ها مصرف کنید. اما اگر این تعداد بیش از حد شود برای سلامت قلب مضر است.

 •  باید در طول روز چه مقدار مصرف شود؟

جواب: مصرف آن باید در حدود ۳۰ گرم در روز محدود شود.

 • آیا به‌سلامت کلی بدن شما کمک خواهد کرد؟

جواب: این خوشمزه بی نظیر به شما کمک می‌کند تا مایعات موجود در بدن جذب شود و یبوست را کاهش می‌دهد.

 • آیا باعث افزایش وزن می‌شود؟

جواب: کالری بسیار بالایی دارند. درصورتی‌که مصرف بیش از حد داشته باشد، ممکن است باعث اضافه وزن سریع شود.

 • آیا ریسک ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد؟

جواب: میوه‌های خشک حاوی بیشترین مقدار فروکتوز (قند میوه) هستند که با سطح بالای تری گلیسیرید مرتبط است. یک مطالعه می‌گوید سطح بالاتری گلیسیریدها می‌تواند احتمال ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

سخن آخر

یک مشت کشمش را درون کت جیب خود بریزید و به سر کار بروید. اگر برنج شما هنوز دم نکشیده است ظرف کشمش را از کابینت خانه خود بیرون بکشید. بچه ها عاشق رنگ ها هستند پس با تنوع رنگ ها آن ها را مشتاق خوردن کنید. روزهایی که به باشگاه می روید؛ کیسه نخود، کشمش را همراه خود ببرید. خرید کشمش را در اولویت خریدهایتان بگذارید.

با عادت‌های سالم به چاقی کودک خود کمک کنید

1 دقیقه بخوانید
در طول چند سال اخیر، تعداد کودکان مبتلا به چاقی و اضافه وزن به طور چشمگیری افزایش یافته است. به دنبال این…

روشی برای حفظ سلامتی و تناسب اندام!

1 دقیقه بخوانید
غذاهای سرخ کردنی خوشمزه‌ان و سخت میشه از خوردنشون دست کشید. اما روغن زیاد توی این خوراکی‌ها ضمن تهدید سلامتی آدم، ما…

چگونه از ابتلا به افسردگی، دیابت، سرطان و آلزایمر فرار کنیم؟

1 دقیقه بخوانید
چگونه از ابتلا به دیابت، سرطان و آلزایمر فرار کنیم؟ شاید هرگز تصور نمی‌کردید که جلوگیری از ابتلا به این بیماری‌ها تنها…

۲ نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *