وبلاگ | نخل

«کتاب خواندن مهم نیست، کتابِ خوب خواندن مهم است.»

کتاب، غذای روح ماست. این غذا می تواند سالم، مغذّی، خوش‌طعم و لذت‌بخش باشد یا مضر، بدمزه و غیرقابل خوردن باشد. اما به ­راستی چه کتابی خوبِ و این سوالی است که هر کتاب‌خوانی باید پاسخش رو بلد باشد. هرکس با توجه به ذوق و سلیقۀ شخصی و براساس مطالعاتی که داشته می‌تواند به این سؤال پاسخ بدهد. مثلاً از ویژگی‌های یک کتابِ خوب؛ داشتنِ عنوان زیبا و مناسب، جذابیت و هیجان به اندازه‌ای که خواننده نخواهد حتی لحظه‌ای کتاب رو کنار بگذارد، داشتن تصویر سازی قوی و محرک قوّه تخیل، لذت‌بخش بودن برای مخاطب به نحوی که به آن حس رضایتمندی دست بدهد و استفاده از زبان و شیوۀ گفتارِ خوب، چرا که وجود جملاتِ ساختاری و لحن مطابق با محتوا به جذابیت کتاب می‌افزاید. اما گذشته از همۀ این ویژگی‌ها و نظریات متفاوت، در این‌جا به یک اصل اساسی برمی‌خوریم و آن هم این است ‌که کتابِ خوب، کتابی است که در کنار همۀ ویژگی‌های مذکور بتواند ذهن، تفکّر، تخیّل و ارادۀ انسان رو بارور کند و نقطۀ آغازی برای جهش فکری، جسمی و به سمت حرکت و تحول باشد.

کتابخوانی

بسیاری از کتاب‌های عامه‌پسند با هر موضوع و مضمونی تنها باعث هیجان‌زدگی می‌شوند و این حس هیجان است که مخاطب رو تحت تأثیر قرار می‌دهد. هرچند که این تأثیر موقت و گذرا می باشد. اما کتابِ خوب، طولانی‌مدت روح و فکر مخاطب را تغذیه می کند. کتابی مثل «عشق و دیگر هیچ».

کتابِ خوبی که شما را درگیر و علاقه‌مند می‌کند و باعث می‌شود که شما کارهای دیگری را انجام ندهید و فقط آن کتاب را بخوانید و بعد از خواندنش آرزو کنید که ای‌کاش آهسته‌تر می‌خواندمش و وقت بیشتری برای آن می­‌ گذاشتم.

در پست بعدی به معرفی کامل این کتاب می­‌پردازیم و اطلاعات بیشتری از آن در اختیار شما عزیزان علاقه­‌مند به خواندن کتاب می­‌گذاریم.