تغذیه

فواید و خواص عسل

زمانی از عسل و خواص عسل صحبت می شود یاد زنبورهایی که به دور گل ها می چرخند، می افتیم. زبورهای عسل که دور تا دور گل می رقصند تا شیره آن را با تمام وجود به خاطر بسپارند. هاچ، زنبور عسل را یادتان هست؟ همان زنبوری که گشت تا مادرش را پیدا کند. هاچ برای من یادآور خاطراتی در کودکی است، یا شاید وقتی اسم عسل می آید، یاد یک خرس بزرگ، کندو به دست بیفتید. برای هر کسی عسل پر از خاطره است. در سراسر دنیا از خواص عسل گفته می شود؛ حتی میان خرس ها هم عسل طرفدار دارد. به راستی فواید عسل مگر چقدر می تواند زیاد باشد که خرسی به آن بزرگی دیوانه وار، دوستش دارد؟ در ادامه با فواید و خواص عسل طبیعی این ماده شیرین آشنا خواهیم شد.

خواص و فواید انواع عسل

شناسنامه عسل

فقط آدم ها که شناسنامه ندارند! بیایید شناسنامه عسل را با هم مرور کنیم:

 • نوع: ماده شیرین
 • تولید کننده: زنبورهای وحشی یا کندوهای اهلی
 • فصل تولد: بهار و تابستان
 • میزان کالری: حدود ۳۲۵ کیلو کالری انرژی در هر ۱۰۰ گرم است.
 • روز جهانی: ۲۰ می
 • رنگ: زرد، طلایی، قهوه ای کهربایی

 فواید عسل

آیا عسل خاصیت درمانی دارد؟

در بسیاری از کشورها فواید عسل باعث شده آن را به عنوان دارو بشناسند. در فرانسه همه افراد با خواص عسل یا آب نبات های عسلی آشنا هستند. آن ها یکی از فواید عسل را تسکین گلو درد می دانند. برخی از کشورها عسل را به دلیل ملین بودن می شناسند. از خواص عسل می توان به بهبود سوختگی، التهاب و.. اشاره کرد. از دیگر خواص عسل طبیعی بهبود نیش مار است. در کشورهای زیاد بهبود سرفه و گلو درد از دیگر خواص عسل می دانند.

خواص عسل

عسل و ترکیات آن

در سنت ما ایرانیان عسل را شفای هر دردی می خواندند. عسل به خوبی با چندین وعده غذایی مطابقت دارد. عسل را می توان به راحتی در دستورعمل های غذایی خود بگنجانید. انواع مختلفی از عسل با طعم های متفاوت وجود دارد. هر کدام از این محصولات فواید و خواص متفاوتی خواهند داشت. عسل های ساخته شده از گل استوخودوس، شاه بلوط و… از انواع عسل های موجود در سراسر دنیا است. ظروف خود را با عسل های کشدار و عسلی، رنگ ببخشید!

عسل

انواع عسل در جهان

 • گرده گل ( چند گیاه)

یکی از خواص عسل گرده گل، وجود پروتئین در این عسل است. با تحریک سیستم ایمنی بدن وضعیت عمومی را بهبود می بخشد. از دیگر فواید عسل گرده گل تقویت کننده ای است که در صورت حمله باکتریایی یا ویروسی استفاده می شود. عسل چند گیاه بسته به گل هایی که زنبور عسل بر روی آن ها نشسته طعم و رنگ متفاوتی دارد. این عسل از خواص متعددی برخوردار است. از جمله خواص عسل چند گیاه ضد ترش کردن معده و ضدعفونی دستگاه گوارش است. تقویت کننده اعصاب از دیگر فواید عسل چند گیاه است.

 

انواع عسل

 • ژل رویال

ژل رویال یک تقویت کننده بسیار موثر است. از فواید عسل رویال تقویت کننده خوب کل بدن است. جلوگیری از آلزایمر یکی از خواص ژل رویال است. ضد سرطانی بودن و ضد پیری بودن از دیگر فواید ژل رویال است. با خرید ژل رویال در این دوران کرونایی از خاصیت ضد میکروبی آن استفاده کنید.

 

انواع عسل

 • موم

عسل موم توسط زنبورهای عسل روی جوانه های درخت جمع آوری می شود. یکی از خواص عسل موم دار ضد باکتریایی بودن این نوع عسل است. در طب گیاهی، موم برای درمان اکثر عفونت های باکتریایی استفاده می شود.

انواع عسل

 • عسل اقاقیا

از خواص عسل اقاقیا تنظیم کننده روده است. عسل اقاقیا برای کودکان خردسال توصیه می شود.

انواع عسل

 • عسل کلزا

عسل کلزا عناصر کمیاب مانند کلسیم و بور را داراست.

 • عسل اسطوخودوس

این عسل در لوازم آرایشی مثل صابون، شامپو استفاده می شود.

 • عسل یونجه

یکی از فواید عسل یونجه انرژی زیاد آن است. به ورزشکاران و افرادی که دوران نقاهت طی می کنند، توصیه می شود.

انواع عسل

 • عسل قاصدک

یکی از خواص عسل قاصدک ادرار آور بودن آن است.

به طور معمول این عسل کهربایی رنگ است، اما در بعضی موارد متفاوت است. از خواص عسل آویشن به آرامش بخش بودن آن می توان اشاره کرد. عسل آویشن باعث تقویت خواب می شود. از دیگر فواید عسل آویشن غنی بودن از مس است.

 

انواع عسل

انواع عسل در ایران

 • عسل عناب

برای خرید عسل عناب از اواخر تابستان شروع کنید. رنگ این عسل قهوه ای کهربایی است. به دلیل منطقه آب و هوایی، غلظت این نوع عسل بسیار بالا است.

انواع عسل در ایران

 • عسل گون گزانگبین

از محبوب ترین و معروف ترین عسل های ایران است. خواص عسل گون گز متعدد هستند.از خواص عسل گون گزانگین ارتباط با سیستم استخوانی، عصبی و گوارش می توان نام برد. یکی از اصلی ترین خواص عسل گون گز پیشگیری و درمان بیماری های استخوانی است. دیگر فواید عسل گون گزانگبین درمان انواع آرتروز، روماتیسم‌های مفصلی، پوکی استخوان است.

 

 • عسل زرشک

چنانچه به مناطق خراسان جنوبی و شهرهایی مانند بیرجند و فردوس سفر می کنید، حتما این عسل را امتحان کنید. عسل زرشک در ماه های اول سال تولید می شود. جزو عسل هایی است که رنگ قهوه ای تیره متمایل به سیاه دارد.

 • عسل وحشی

عسل وحشی جنوب را می توان در مناطقی مانند جزیره های قشم و کیش خریداری کرد. این زنبور های عسل، کندوی خود را در میان درختان جنگل های حرا می سازند. در نهایت از گونه های گیاهی خاص منطقه تغذیه می کنند. به همین دلیل طعم این نوع عسل بسیار خاص بوده و مزه ای بین شیرینی و کمی شوری دارد. در منطقه جنوب، همچنین عسل وحشی کوهی یافت می شود. این عسل به هیچ عنوان شکرک نمی زند.

 • عسل کنار

عسل کنار یا سدر یکی از مقوی ترین عسل های ایران است. بخش هایی از خوزستان، بوشهر و استان فارس و کرمان کنارخیز محسوب می شوند. از خواص عسل کنار به تقویت حافظه می توان اشاره کرد. انرژی زا و نشاط آور بودن یکی دیگر از فواید عسل کنار است. بهبود کمردرد و گرفتگی عروق از دیگر خواص عسل کنار است. خواص عسل کنار جنبه درمان هم دارد. تقویت کننده موی سر، مرحم سوختگی و تب بر بودن از خواص عسل کنار است. بعضی از افراد برای رشد سریع کودکان خرید عسل کنار را توصیه می کنند.

 • عسل گشنیز

عسل گشنیز در نواحی غربی ایران برداشت می شود. در ایران در شهرهایی که نام می بریم، عسل گشنیز خالص و مرغوب در حجم بالا تولید می شود. از خواص عسل گشنیز افزایش شیر مادران است. تسکین دل درد و دندان درد از جمله فواید عسل گشنیز است.

 • عسل کوهی

زنبورهای عسلی که در دامنه کوه ها زندگی می کنند، عسل کوهی مغذی را تولید می نمایند. در میان بهترین عسل های ایران می توان عسل های کوهی را که در میان کوه های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و در کل در شمال غرب و غرب کشور تهیه می شوند نام برد.

 • عسل مرکبات

عسلی است که از شهد شکوفه های درخت نارنج و سایر مرکبات مانند پرتقال و لیمو تهیه و تولید می شود. عسل مرکبات دارای طعمی خوشایند می باشد. از خواص عسل مرکبات بهبود زخم و تقویت قلب است. بهبود سنگ کلیه از جمله فواید عسل مرکبات است. با خرید عسل مرکبات می توان با انواع بیماری ها از جمله سرطان، بیماری های قلبی، زوال مغز و سنگ کلیه مقابله کرد.

 • عسل سه ستاره

این عسل از شهد گل ها و گیاهان تهیه شده است. مزاج این عسل گرم است. از خواص عسل سه ستاره می توان به تقویت قوای مغزی اشاره کرد.

 

عسل و خواص عسل برای تمام گروه های سنی

از خواص عسل ضد باکتری، ضد التهاب، آنتی اکسیدان بودن را می توان نام برد. از دیگر فواید عسل که باعث کاهش رادیکال های آزاد مسئول پیری می شود. عسل به ویژه برای ورزشکاران، زنان باردار، افرادی که فعالیت های فکری شدیدی انجام می دهند، توصیه می شود. به خصوص برای رشد سالم کودکان موثر و برای تغذیه سالمندان بسیار مناسب است. عسل روی لثه های ملتهب یا تحریک شده یا حتی در هنگام دندان درآوردن در نوزادان استفاده می شود.

خواص عسل در اپی تراپی

اپی تراپی یکی از راه های درمان با عسل است. اپی تراپی به لطف خواص عسل و مشتقات آن، درمان بسیاری از بیماری ها است. در فرانسه، اپی تراپی موضوع بسیاری از تحقیقات است. اپی تراپی یک داروی “نرم” است که بر اساس خواص عسل ساخته شده است.

 • عسل: برای آبرسانی و ترمیم زخم توصیه می شود.
 • رویال: خاصیت ترمیم کننده و ضد پیری است.
 • گرده گل: باعث تقویت ناخن و مو می شود.
 • موم: اثرات تصفیه کننده.

اپی تراپی همچنین به انواع مختلف عسل و خواص آن ها مربوط می شود. عسل مانوکا که دارای رنگ تیره تر و طعم قوی تری نسبت به عسل های دیگر است. به دلیل خاصیت درمانی و ضد باکتریایی برتر از انواع دیگر مورد تحسین قرار می گیرد. عسل های گیاهی به طور کلی دارای مزایای گیاه مورد بحث هستند. این مورد به ویژه در مورد عسل قاصدک وجود دارد که دارای خاصیت ادرار آور گل های قاصدک است.

خواص عسل و پزشکی

از خواص عسل در پزشکی به استفاده در کرم های ضد کهیر می توان اشاره کرد. همچنین بهبود کلسیم و منیزیم بدن از دیگر خواص عسل طبیعی است. از دیگر فواید عسل درمان کم خونی است. در بیمارستان ها عسل مخصوص خلوص باکتریایی تهیه و استاندارد شده، در نهایت استفاده می شود.

از خواص عسل در روانکاوی ها نیز استفاده شده است. فواید عسل برای آرام کردن تحریکات گلو در سرفه خشک ، گلودرد یا سرماخوردگی است. در این موارد می توان آن را بلعید و یا در مایع غرغره کننده آن قرار دهید. عسل برای هضم خوب غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

اجزای عسل طبیعی

عسل یک محصول طبیعی است که توسط دست انسان هیچگونه تغییر و تحولی ایجاد نمی شود. اجزای اصلی عسل قند ، آب ، اسیدهای آلی ، نمک های معدنی و آنزیم ها هستند. عسل ماده غذایی است که به راحتی جذب و پر انرژی می شود. گلوکز موجود در عسل باعث افزایش فوری انرژی می شود. اگرچه انواع مختلفی از عسل وجود دارد ، اما ترکیب کلی آن همان است. عسل از آب ، کربوهیدرات و ذرات دیگر تشکیل شده است. البته گاهی اوقات اجزای دیگری نیز وجود دارد که به محیط برداشت عسل بستگی دارد. همین امر باعث ایجاد تنوع این محصول می شود.

خواص عسل طبیعی و درمان

از خواص عسل در ماسک های دست سازتان استفاده کنید. می توانید ماسک خود را با استفاده از عسل، صابون و روغن زیتون درست کنید. استفاده از عسل در ماسک صورتتان شما را از شر آکنه ها راحت می کند. از خواص عسل طبیعی درمان لب های ترک خورده است. روزانه با مرهم عسل لطافت را به لب هایتان بازگردانید. از دیگر خواص عسل طبیعی جلوگیری از رشد باکتری ها و قارچ ها است. یک قطره عسل روی زخم از شروع عفونت جلوگیری می کند. به دنبال یک روش طبیعی برای درمان اختلالات خواب خود هستید؟ نوشیدن یک فنجان شیر شیرین عسل گرم را در برنامه خود بگذارید.

عسل شکری خوب!

در عسل هم قند وجود دارد اما قند آن با قند موجود در شکر متفاوت است. قند موجود در عسل بهتر از قند موجود در شکر است. کافی است شکر صبحانه خود را با دو قاشق عسل جایگزین کنید، انرژی زیادی به دست می آورید. انرژی به دست آمده از این کربوهیدرات در طولانی مدت توسط بدن استفاده می شود ، که برای ورزشکارانی که می خواهند از افت سریع سطح قند خون جلوگیری کنند ضروری است.

عسل چقدر کالری دارد؟

فواید عسل بحث برانگیز نیست، اما آیا یک محصول پرکالری است؟ ما اغلب می شنویم که عسل باعث چاقی افراد می شود. بسیاری از مردم برای نوشیدنی خود عسل را به شکر ترجیح می دهند. آیا آن ها درست می گویند؟ در نگاه اول ، وقتی می دانید یک قاشق غذاخوری عسل حاوی حدود ۲۲ کالری است، فکر می کنید که عسل باعث چاقی شما می شود. اما این کاملاً درست نیست! در واقع ، این محصول سرشار از مواد مغذی است. در ۱۰۰ گرم عسل ، ۳۰۴ کالری وجود دارد.

مانند هر غذای شیرین ، توصیه می شود آن را به میزان متوسط مصرف کنید. خوب است بدانید که در مورد عسل ، معیارهای دقیق در ترکیب آن وجود دارد. بنابراین فقط ارگانیک بودن عسل به این معنی نیست که کالری کمتری خواهد داشت. برای دانستن تعداد کالری ، باید بدانید که از کدام گیاه ساخته شده است و به رنگ آن نگاه کنید.

عسل و منع مصرف آن

فواید عسل بسیار است، اما باید مراقب بود که این دارو به کودکان زیر ۲۴ ماه داده نشود. به همین ترتیب ، عسل برای افرادی که از دیابت رنج می برند منع مصرف دارد. اگرچه حاوی مواد مغذی است. عسل دارای خواص زیادی و برای پوست مفید است ، اما عسل به عنوان یک محصول غنی از قندها است. بهتر است در مصرف آن زیاده روی نکنید.

چرا عسل بخوریم؟

در واقع ، عسل یک محصول شیرین است اما اجازه دهید در اینج

ا متوقف نشویم …یکی از خواص عسل طبیعی غنی بودن از آنتی اکسیدان است. بنابراین از بروز بیماریهای قلبی عروقی ، برخی سرطانها و برخی بیماریهای تخریب عصبی جلوگیری می کنند. مقدار و نوع فلاونوئیدهای موجود در عسل بسته به منبع گل متفاوت است. به طور کلی، عسل های تیره تر حاوی مقادیر بیشتری آنتی اکسیدان هستند. عسل دارای یک قدرت آنتی اکسیدانی معادل اکثر میوه ها و سبزیجات است. عسل تقریباً به اندازه سایر مواد شیرین کننده مقدار شکر یا کالری دارد. همچنین ، از آنجایی که شاخص گلیسمی کمتری دارد ، همچنان گزینه هوشمندانه تری برای افراد دیابتی است.

عسل و شرایط نگهداری

عسل در دمای معمولی به مدت یک یا دو سال می توان نگه داری کرد. عسل را در دمای بالا به مدت کوتاه تری می توان نگه داشت. دقت کنید اگر حرارت در طولانی مدت است بهتراست در یخچال نگه داری شود. به طور کلی، از نگه داشتن عسل در مجاورت منبع گرما خودداری کنید. مطمئن شوید که ظرف همیشه محکم بسته است. قاشق خیس را در ظرف عسل نزنید. دقت کید! عسل غیر پاستوریزه باید در دمای ۱۰ درجه سانتی گراد یا حتی در یخچال نگهداری شود.

عسل را چگونه در برنامه غذایی بگذاریم؟

تا اکنون از خواص عسل طبیعی و انواع عسل صحبت کردیم. اگر نمی دانید چگونه از عسل استفاده کنید با من همراه باشید. در آماده سازی نان ، کیک ، کلوچه ، پنکیک و وافل از عسل استفاده کنید. در سالادها و کمپوت های میوه ای از عسل استفاده کنید. یک قاشق عسل به سس ها یا ماریناد های آغشته اضافه کنید. چند دستور غذایی:

 • مغزها را با عسل ، کمی کره ، دارچین و پوست پرتقال مخلوط کرده و تفت دهید.
 • پیازهای کوچک ، حلقه های هویج ، نوارهای فلفل را در کره یا روغن تفت دهید تا نرم شوند. سپس عسل و کمی سرکه اضافه کنید. پخت را روی حرارت زیاد به پایان برسانید و خوب هم بزنید.
 • سبزیجات را در روغن کنجد تفت دهید. وقتی پخته شدند، سس سویا را با افزودن عسل اضافه کنید.
 • کدو حلوایی پخته شده را به صورت مکعب برش داده و در ظرف بپزید. عسل و گردوی خرد شده را با چند قاشق کره و کشمش مخلوط کرده ، روی کدو سبز ریخته و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در فر با دمای ۲۴۰ درجه سانتیگراد بپزید.

خواص عسل و رابطه آن با پوست

عسل به لطف خاصیت مرطوب کنندگی، تغذیه کننده و نرم کنندگی برای پوست عالی است. یک قاشق غذاخوری ماست و یک عدد عسل را مخلوط کنید، سپس این ماسک را بزنید. پوستی بسیار نرم و مرطوب خواهید داشت.

خواص عسل موم دار

در گذشته از موم عسل برای شمع سازی استفاده می شد. موم عسل رنگ زرد طلایی روشن است. از خواص عسل موم دار می توان به درمان ترک پوست اشاره کرد. فواید عسل موم دارد به همینجا ختم نمی شود! درمان آکنه و خاصیت مرطوب کنندگی از دیگر خواص موم است. درمان بقرص و بواسیر از دیگر فواید عسل موم دار می باشد.

عسل موم دار یا بی موم؟

 • موم دار بودن یا نبودن عسل به هیچ عنوان نشانه طبیعی بودن آن نیست.
 • در خرید عسل ترجیحا بدون موم بخرید مگر از جایی که مطمئن باشید.
 • در بیشتر مواقع موم واقعی نیست و به طور مصنوعی با دستگاه درست می شود.
 • اگر موم را زنبور تولید کرده باشد زنبورداران ترجیح می دهند چند بار استفاده کنند، پس موم چند بار استفاده است. موم چند بار استفاده موم خوبی نیست.
 • در خرید موم دقت کنید ممکن است سمی باشد. زنبورداران برای جلوگیری از بیماری و آفت از حشره کش های شیمیایی استفاده می کنند، خطر سمی بودن موم وجود دارد.

خرید عسل

با خواص عسل آشنا شدید و شاید دلتان بخواهد عسل بخرید. همیشه خرید هر وسیله نیاز به دقت هایی دارد. بعضی از عسل ها بعد از مدتی سفت می شوند و حالت شکری دارند. عسل شما خراب نشده است بلکه به خاطر ماهیت عسل شماست. کافی است روی حرارت ذوب کنید. اما مواردی که در خرید باید دقت کنید را با هم مرور می کنیم:

 • نوع عسل را انتخاب کنید. خواص عسل در هر کدام از انوع عسل متفاوت است.
 • به قیمت گذاری توجه کنید. برای خرید عسل طبیعی مانند هر کالایی قیمت نقش مهمی دارد. در قیمت گذاری عسل نه قیمت خیلی پایین و نه قیمت خیلی بالا، نمی توانند گزینه خوبی برای خرید باشند. از فروشگاه های معتبر قیمت خرید عسل را بخواهید.
 • به تاریخ تولید دقت کنید. اگر می خواهید عسل ارگانیک بخرید به اینکه عسل همان سال باشد دقت کنید.

 

این جمله را به اینشتین نسبت می دهند: “اگر زنبور عسل از چهره کره زمین ناپدید می شد، بشر فقط چند سال زندگی می کرد. ” زنبورهای عسل علاوه بر عسلی که تولید می کنند، در کشاورزی نقش مهمی دارند. بدون گرده افشانی زنبورها، لیمو ، پرتقال و… وجود نخواهد داشت. با تمام خواص عسل طبیعی که گفته شد باید روز به روز مصرف این ماده شفاف شیرین را در برنامه غذایی خود بگنجانید. فواید عسل برای افراد دیابتی منجر شده تا بتوانند طعم شیرینی را بچشند. به امید روزگاری پر از شیرینی به طعم عسل شما را به خدا می سپارم.

نمک دریا ؛ خواص ، فواید و کاربرد ها

1 دقیقه بخوانید
تا به حال نمک دریا را خورده ای؟ راستش را بخواهی این نمک به شدت شور است. اگر از طعم نمک دریایی،…

انواع برنج؛ دستور پخت برنج ایرانی

1 دقیقه بخوانید
در ذهنتان کلمه برنج یادآور چیست؟ یک میز غذاخوری با دیس برنجی پر از زرشک و زعفران در ذهنتان تداعی شد؟ برنج…

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *