سلامت و زیبایی

همه چیز درباره تغذیه بارداری

سلام مادر آینده! اگر نگرانی ‏هایی برای تغذیه دوران بارداری داری، با ما همراه شو! همه ما از اهمیت تغذیه بارداری در هر هفته یا هر ماه از دوران بارداری به خوبی آگاهی داریم. اگر شما سالم و شاداب هستید، به دلیل آن چیزی است که مادر شما خورده است. رژیم سالم در تمام دوران بارداری به مادر کمک می‏کند تا در هنگام زایمان در وضعیت خوبی قرار داشته باشد.
در دوران بارداری همه مادرها تمایل به غذاهای خوشمزه دارند، بدون اینکه به رژیم غذایی خود فکر کنند. تغذیه دوران بارداری تنها زمانی است که چیزی می‏خورید و بر سلامتی فرد دیگری غیر از خودتان اثر می‏گذارد. پس در ادامه ما را همراهی کنید تا بتوانیم با بایدها و نبایدهای یک رژیم غذایی سالم صحبت کنیم.

پرخوری یا درست خوردن؟

خیلی از افراد فکر می‏کنند حال که دوران بارداری را پشت سر می‏گذارند پس باید به اندازه دو نفر بخورند؛ اما این یک ایده وحشتناک است. شما باید یخچال خود را برای هر سه وعده غذایی خود پر کنید و کالری لازم را به برای رشد فرزندتان تامین کنید. ممکن است مادری ۳۵ تا ۵۰ پوند در دوران بارداری خود اضافه وزن داشته باشد، اما فرزند او در زمان زایمان فقط کسری از این وزن را داراست. اگر وزن خوبی دارید بهتر است روزانه حدود ۳۰۰ کالری بخورید. به طور متوسط بهتر است اگر مادری با وزن ایده‏آل هستید در دوران بارداری ۱۰تا ۱۵ پوند اضافه وزن داشته باشید، البته این در مادران کم وزن یا دارای اضافه وزن می‏تواند بیشتر یا کمتر باشد.

دوران بارداری

تغذیه دوران بارداری به اندازه دونفر خوردن نیست؛ بلکه خوب خوردن است؛ شهرزاد دوست من فرزند خود را به دنیا آورده است، او با اینکه اضافه وزن داشت، اما به گفته خودش خوب می‏خورد! او توانست رژیم غذایی خود را در دوران بارداری خود به گونه‏ای تنظیم کند که فرزندش با وزنی ایده آل به دنیا آید. فرزند او هم اکنون هفت ماهه است، او پسری شیرین و سرزنده به اسم احمد صدرا دارد. کیفیت غذا و تنوع، رنگ رژیم مادر اهمیت به سزایی دارد.

تغذیه قبل از دوران بارداری

اگر هنوز در مرحله قبل از بارداری هستید، می‏توانید شروع به تغذیه سالم کنید. افراد کمی هستند که شانس این را دارند که درباره تغذیه قبل از بارداری بدانند. برای اولین قدم ورزش را در برنامه روزانه خود بگذارید. در دوران بارداری کم کم ورزش‏های خاصی را باید انجام بدهید؛ بدن خود را آماده کنید! برای قدم بعدی وزن خود را ایده‏آل کنید.

اگر می‏خواهید ناهنجاری‏های مغز یا نخاع جنین خود را کاهش دهید مصرف مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی اسید فولیک یا فولات را در رژیم غذایی خود بگذارید. میوه‏ها و سبزیجات گزینه خوبی برای تامین این موارد است، پس آن‏ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید. شهرزاد را که یادتان هست؛ او معتقد است چون در دوران بارداری و قبل از آن میوه و سبزیجات را زیاد می‏خورد به همین خاطر احمد صدرا میوه‏ها را بیشتر دوست دارد! توصیه ما خوردن اسفناج، شاهی، کاهو، خربزه، نخود، شاه بلوط و مخمر است، اما اغلب این موارد ناکافی خواهد بود. پزشک یا ماما می‌تواند در این راه حداقل ۴ هفته قبل از بارداری و حداکثر ۱۲ هفته بعد از بارداری مکمل ویتامین B تجویز کند. پزشکان در دوران بارداری توصیه می‏کنند روزانه ۶۰۰ میکروگرم و از قبل از بارداری تا ۱۲ هفته اول بارداری حداقل ۴۰۰ میکروگرم فولات روزانه دریافت کنید.

ماه اول بارداری: تپش قلب

بوم، بوم … این صدای قلب جنین شماست، که بعد از۲۳-۲۵ روز بعد از اولین جرقه‏های تشکیل فرزند شما قابل شنیدن است. خطر سقط در این دوران بیشتر از هر زمانی است، مراقب تغذیه خود در دوران بارداری باشید. از انتقال عفونت‏ها در رژیم غذایی خود جلوگیری کنید. میکروب‏ها در همه جاهای کثیف کمین کرده‏اند! به طور کلی در دوران بارداری خود خصوصا در دوران ابتدایی آن تمیزی را در مرحله به مرحله رژیم غذایی خود اعمال کنید تا از سقط خود به خودی و عقب ماندگی جلوگیری کنید.

تغذیه ماه اول بارداری

نکات مهم تغذیه ماه اول بارداری

در دوران بارداری نیاز به ویتامین‏ها و مواد معدنی افزایش می‏یابد. به ویژه کلسیم، ویتامین D، اسید فولیک، آهن و اسیدهای چرب ضروری است. اگر جنینی بدون دردسر حالت تهوع، یبوست می‏خواهید، بهتر است یک رژیم غذایی غنی از فیبر و امگا ۳ را استفاده کنید. شیر، خرما، انار، انجیر، مصرف لبنیات و مغزهای تازه از دیگر موارد پیشنهادی برای جلوگیری از یبوست وتولید خون تازه برای جنین فندقی شماست.

تغذیه ماه دوم بارداری

ماه دوم بارداری: قرص ماه

چشم، چشم، دو ابرو، دماغ و دهان یک گردی؛ بله صورت فرزند شما در حال شکل‏گیری است. برای زیبایی جنینتان یک حرکتی کنید! بادام را پودر کرده و با شربت عسل مخلوط کنید یا شیر بادام بخورید، کلسیم موجود در آن مغز استخوان را پر می‏کند. خوردن ویتامین‏ها را ادامه دهید، توصیه می‏شود در دوران بارداری روزانه ۲۰۰ واحد ویتامین مصرف شود. این مقدار معمولا در مواد غذایی وجود دارد و نباید از این حد عبور کند. خوردن جگر در این ماه از بارداری ممنوع است؛ به دلیل مقدار زیاد ویتامین A نباید استفاده شود. نگران نباشید به اندازه کافی ویتامین A در مکمل‏ها و غذاهایی که روزانه می‏خورید، وجود دارد. گندم را به صورت حلیم یا جوانه میل کنید. این ماده غذایی حاوی ویتامین E است که می‏تواند درزیباسازی اثر بگذارد، در ماه‏های دوم و سوم این ماده غذایی را در رژیم غذایی خود بگذارید.

تغذیه ماه سوم بارداری

ماه سوم بارداری: صدا و لمس

آوایی به گوش می‏رسد! تغذیه در این دوران بارداری از اهمیت به سزایی برخوردار است، چرا که تارهای صوتی و اعضای لمسی فرزند شما شکل می‏گیرد. در ماه سوم و دوم خوردن آهن اهمیت به سزایی در تغذیه دوران بارداری دارد. از ۱۸ میلی‏گرم در روز به ۲۵ تا ۳۰ میلی‏گرم در روز افزایش پیدا می‏کند. سیب درختی و غذاهای گرم را در تغذیه خود بگنجانید، این غذاها در دوران بارداری سبب هضم مواد غذایی خواهد شد و همچنین شما را از حالت تهوع نجات خواهد داد. شیر، کره‏های محلی، جگر را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

کلسیم در سه ماهه اول از اهمیت ویژه‏ای برخوردار است. روزانه سه بار محصول لبنی بخورید! محصولات لبنی مثل شیر، ماست، پنیر و …. را در تغذیه دوران بارداری خود قرار دهید. محصولات لبنی دوست ندارید؟؟ اصلا اشکالی ندارد آب‏های معدنی غنی از کلسیم را در رژیم غذایی دوران بارداری خود قرار دهید.

تغذیه ماه چهارم بارداری

ماه چهارم بارداری: زلف پریشان

فرزند شما وارد مرحله رویش مو شده است،موهای فرفری یا لخت؟ تغذیه خودرا جدی بگیرید تا شاهزاده‏ای با موهای خوش حالت به دنیا آورید. در این دوران سعی کنید سیب درختی، انار و انجیر را به صورت ناشتا مصرف کنید. در این ماه ممکن است گرسنگی شدیدی را حس کنید، پس رژیم غذایی خود را در این ماه بارداری کنترل کنید، در این ماه شما تنها به ۳۴۰ کالری بیشتر در روز نیاز خواهید داشت و توصیه‏های پزشک خود را جدی بگیرید. از خوردن روزی ۴ فنجان قهوه خودداری کنید، چرا که کافئین به جنین می‏رسد و باعث بی‏خوابی و تشنگی و از بین رفتن آب بدن خواهد شد.

تغذیه ماه پنجم بارداری

ماه پنجم بارداری: جنبش

در این ماه ازبارداری کودک شما شروع به حرکت خواهد کرد؛ به راحتی برای شما با شیطنت دست‏های خود را مشت می‏کند یا به یکدیگر می‏کوبد. هر چه ازبارداری شما می‏گذرد، تغذیه مادر مهم‏تر از روز قبل خواهد شد. منابع پروتئینی مانند عدس و تخم مرغ را بیشتر در رژیم غذایی خود بگذارید، تخم مرغ حاوی ویتامین B است و داروی اعصاب خوبی است. مقدار دریافت کالری روزانه خود را برآورد کنید. در این ماه سعی کنید از سبزیجات و میوه‏های بیشتری استفاده کنید. مصرف ناشتا یک تخم مرغ از دیگر توصیه‏ها در زمینه تغذیه بارداری در این زمان است.

تغذیه ماه ششم بارداری

ماه ششم بارداری: اعلام حضور

در این ماه قند عسل شما حرکات بیشتری خواهد داشت، به گونه‏ای که از روی شکم می‏توانید حرکت آن را حس کنید. مطمئن شوید در رژیم غذایی خود موادی سرشار از کلسیم را قرار دهید، کودک شما روز به روز قوی‏تر خواهد شد. اگر مصرف کلسیم خود را کاهش دهید، کودک شما دچار پوکی استخوان خواهد شد. مصرف انجیر و زیتون در رژیم غذایی مادر از دیگر توصیه‏های زمان بارداری است. ماه بعد ماه شکل گیری سیگنال‏های عصبی و آغاز به کار آن‏ها است. زیتون گزینه ضروری برای مصرف در این زمان از بارداری است.

تغذیه ماه هفتم بارداری

ماه هفتم بارداری: سیگنال

سیستم اعصاب فعالیت خود را آغاز کرده است. استفاده از بادام‏ها و انار به صورت ناشتا در رژیم غذایی از موارد بسیار عالی است. اگر در فصل تابستان هستید، خربزه یک میوه عالی است و اگرمیوه به را می‏توانید تهیه کنید، برای زیبایی گزینه مناسبی برای قرارگیری در رژیم غذایی مادر خواهد بود. از خوردن غذاهای سرخ کردنی و بستنی بپرهیزید. ویتامین C را در رژیم غذایی خود بگذارید، وجود آن برای بعد از اتمام بارداری لازم است. اگر می‏خواهید کودکی خوش خلق داشته باشید، کدو حلوایی و مسمائی را در رژیم غذایی این ماه از بارداری خود بگذارید

تغذیه ماه هشم بارداری

ماه هشتم بارداری: زیبایی

در این ماه همه تلاش‏های شما با تغذیه سالم در ماه‏های قبل در زیباتر کردن کودکتان نتیجه خواهد داد. عسل را به خاطر زیبایی خود و فرزندتان در رژیم غذایی بارداریتان بگنجانید، عسل به شما کمک می‏کند، بعد از اتمام بارداری پوست صورتتان صاف و روشن می‏شود. انار شیرین، هلو وگلابی و سرکه سیب را در رژیم بارداری خود بگنجانید. لیموترش جهت تسویه خون جایگزین بهتری نسبت به سرکه است که حتما باید با شربت عسل نوشیده شود. ممکن است در این ماه با مشکل غذا نخوردن روبرو شوید، رحم شما بزرگتر شده و به معدتان فشار می آورد نگران نباشید، وعده‏های غذایی خود را تقسیم کنید و به چند وعده کوچک تقسیم کنید. به یاد داشته باشید بهترین تغذیه دوران بارداری مصرف حبوبات و سبزیجات، لبنیات، میوه و پروتئین است. اگر علاقه‏ای به خوردن گوشت ندارید، می‌توانید این میزان پروتئین را با خوردن شیر کم چرب، پنیر، ماست، تخم مرغ تأمین کنید.

تغذیه ماه نهم بارداری

ماه نهم بارداری: اولین دیدار

شما در ماه نهم بارداری قراردارید، تبریک می‏گم نه ماه طاقت فرسا با تمام مشکلات را گذراندید. همیشه ثانیه ‏های آخر از اهمیت بیشتری برخوردارند، یک تغذیه سالم و ورزش منظم را همچنان فراموش نکنید. توصیه می‏شود به جایی که چیزی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید یا کم کنید همان برنامه غذایی و ورزشی را از قبل داشتید را ادامه دهید. مادر عزیز! در این ماه برای دوران شیردهی خود نیز اندوخته ‏هایی جمع ‏کنید. کلسیم، پروتئین، آهن و فولیک اسید در این ماه نسبت به هر ماه دیگری ضروری‌تر بوده و در صورت نیاز دریافت مکمل ضروری است. احساس خستگی می‏کنید؟ کافی است روزی ۸ لیون آب بنوشید و متاسفانه سختی دستشویی رفتن را مجبورید، تحمل کنید! وعده‌های غذایی زیاد با حجم کم را جایگزین وعده‌های سنگین غذایی کنید. ماه آخر ماهی است که باید به فکر دوران شیردهی باشید. بهترین راه افزایش مقدار کالری مصرفی در طول دوره شیردهی، اضافه کردن مواد مغذی مانند شیر و ماست بدون چربی، گوشت قرمز، ماهی، مرغ و ماکیان، و تخم مرغ و غلات کامل به برنامه غذایی است.

برخی از مواردی که شامل ۲۰۰ کالری اضافه بر رژیم غذایی معمول هستند، عبارتند از یک کاسه غلات صبحانه با شیر، یک تخم مرغ املت شده همراه با یک تکه نان برشته شده، یک تکه مرغ و مقداری شیر است. یادتان باشد هنگامی که به فرزند خود شیر می‌دهید بدنتان در مقایسه با زمان حاملگی به ویتامین و مواد معدنی بیشتری از جمله ویتامین A،C ،E و اسید فولیک، کروم، کلسیم، مس، ید، منگنز، سلنیوم و روی نیاز دارد، در ادامه بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد. بدن شما ویتامین‌ها و مواد معدنی را در ابتدا به جنین اختصاص می‏دهد. بنابراین چنانچه به اندازه کافی مواد مغذی به بدن شما و جنین نرسد، بدنتان از مواد مغذی ذخیره شده برای تولید شیر استفاده می‌کند و خودتان دچار کمبود می‌شوید. بهترین روش برای افزایش میزان جذب کالری در زمان شیردهی استفاده از مواد غذایی مغذی مانند شیر بدون چربی، ماست، گوشت قرمز، گوشت سفید و ماهی، تخم مرغ و حبوبات است.

ممنوعه‏ های در تغذیه دوران بارداری

تغذیه دوران بارداری از اهمیت به سزایی برخوردار است، غذاهای شور و نشستن در مکان‏های خیلی سرد از ممنوعه‏های دوران بارداری است. پرخوری از دیگر ممنوعه‏ها است که قبلا در این باره صحبت کردیم، ممنوعه‏های دوران بارداری را با یکدیگر بررسی می‏کنیم:

 • الکل

الکل ممنوع است، در تحقیقی که از مادران فرانسویی شده از هر ۱۰ مادر ۶ مادر گفتند که ماما و پزشک آن‏ها منع مصرف الکل را در دوران بارداری تجویز کردند. الکل می‏تواند بر خواب و رشد کودک اثر مستقیم بگذارد. الکل مستقیما از خون مادر به خون کودک وارد می‏شود، اگر کودکی بدون سندروم می‏خواهید الکل را قطع کنید.

 • کافئین

مراقب نوشیدنی‏های انرژی‏زا باشید، که ممکن است حاوی کافئین (گوارانا) یا بیشتر باشند، بهتر است در تغذیه مادران باردار نباشد. قهوه، چای‏ها و همچنین شکلات حاوی کافئین هستند. توصیه می‏شود بیش از ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز معادل حداکثر ۲ فنجان قهوه در روز نباشد. به طور کلی توصیه پزشکان مصرف محصولات بدون کافئین در تغذیه دوران بارداری است. کافئین می‏تواند در خواب اختلال ایجاد کند به تشدید شدن حالت تهوع کمک کند و منجر به کم آبی بدن می‏شود.

مطالعات نشان می دهد احتمال سقط جنین و یا تولد نوزادی با وزن غیر طبیعی در مادرانی که کافئن زیادی روزانه می‏خورند، بیشتر است. انجمن رژیم غذایی آمریکا به منظور اطمینان بیشتر به زنان باردار توصیه کرده است، مصرف این ماده را به ۳۰۰ میلی گرم کاهش دهند. مقدار میانگین کافئین در یک فنجان قهوه ۲۰۰ میلی گرم و یک فنجان چای ۱۰۰ میلی گرم است.

 • از غذاهای خام، دوری کنید!

گوشت خام، تخم مرغ خام و هر غذایی را به صورت خام مصرف نکنید، گوشت‏های فراوری شده نپخته را از رژیم غذایی خود حذف کنید. غذاهای دریایی پخته و بسیار تازه مانند میگو برای خانم‏های باردار مفید است، اما مطمئن شوید حتما پخته شده باشد و ازخوردن غذاهای دریایی خام و نپخته جدا خودداری کنید.

 • غذاهای دریایی خام

استفاده غذاهای دریایی و ماهی‏ها در رژیم غذایی باید به صورت کاملا پخته و تمیز باشد. ماهی دودی، ماهی قزل آلا دودی، تارتار، ساشیمی و سوشی باید از منو تغذیه دوران بارداری حذف شود. در پخت غذاهای دریایی دقت کنید، زمانی که ماهی شما در فر به رنگ سیاه تغییر شکل داد، یعنی پخته شده است. اگر تصیم دارید صدف بخورید مواظب باشید کاملا بپزد، اگر صدف باز نشد از خوردن آن اجتناب کنید، چراکه زمانی صدف به طور کامل پخته می‏شود که باز شود. میگو، خرچنگ و گوشمال باید آنقدر پخته شود که به رنگ شیری در بیاید.

 • دوری از میکروب‏ها

از اهمیت این موضوع صحبت کردیم، مقرهای میکروب‏ها راخراب کنید! از رستوران‏ها و فست فودهای کثیف خودداری کنید. از سالم بودن بسته بندی اطمینان حاصل کنید. غذاهایی که توسط کارمند فروشگاه مواد غذایی بریده می شود، میل نکنید. به طور کلی آلودگی دشمن شماست، بهداشت و تمیزی را رعایت کنید.

 • لبنیات غیر پاستوریزه

لبنیات یکی از اصلی‏ترین خوراک مورد نیاز مادر باردار است اما دور لبنیات غیر پاستوریزه یک خط قرمز بکشید! پنیرهای نرم به عنوان مثال بری و کامبرت و پنیرهای نیمه سفت به عنوان مثال سنت پائولین و همچنین پنیرهای خامه‏ای ،فتا و بز  مگر اینکه روی جلد آن‏ها عبارت پاستوریزه حک شده باشد، از تغذیه دوران بارداری خود حذف کنید؛ زیرا می توانند لیستریوز را منتقل کنند.

 • پاپایا

میوه خربزه درختی یا پاپایا را نباید به صورت خام مصرف کرد؛ چراکه حاوی لاکتس است و باعث انقباض رحم خواهد شد.

 • گوشت خام و سفت

گوشت باید به خوبی پخته شود و به خوبی شسته شود تا هیچ اثری از خون نباشد. گوشت خام یا نیمه پخته را مصرف نکنید!

 • تخم مرغ خام ممنوع است

از آنجایی که تخم مرغ خام حاوی باکتری سالمولنا است و ممکن است دچار مسمومیت غذایی شوید، نباید مصرف شود. تخم مرغ را به طور کامل بپزید، عسلی خوردن آن را در دوران بارداری ترک کنید، بگذارید تخم مرغ به طور کامل سفت بشود. از خوردن غذاهای که با تخم مرغ خام درست می‏شود، اجتناب کنید. خمیرخام، سس هلندی تازه یا خانگی و سس سالاد سزار را از برنامه تغذیه دوران بارداری خود حذف کنید

 • میوه و سبزیجات نشسته ممنوع

در هنگام شستن میوه و سبزیجات به جنگ باکتری‏ها بروید، کاملا آن‏ها را بشورید و بعد در رژیم غذایی خود بگذارید. از خوردن سبزیجات خام که شستن آن‏ها به سختی است، خودداری کنید. یونجه، شبدر، تربچه، لوبیای مانگ از جمله مواردی است که باید از تغذیه دوران بارداری خود خط بزنید.

 • دمنوش مگر در موارد خاص

از آنجایی که اطلاعات کمی از تاثیر گیاهان خاص روی جنین وجود دارد، از استفاده آن در رژیم غذایی خود بپرهیزید. حتی پزشکان طب سنتی معتقدن که گیاهان فراوری نشده و محلی را میل نکنید! ممکن است یک علف هرز دور گیاه بپیچد و شما متوجه آن نشوید، اینگونه موارد سمی وارد بدن شما می شود! اکنون دمنوش‏های فراوری شده تحت عنوان دمنوش مخصوص دوران بارداری به فروش می‏رسد، اگر متخصص به شما توصیه کرد بخورید؛ در غیر این صورت از رژیم غذایی خود حذف کنید.

بایدهای دوران بارداری

 1. وعده‏های غذایی خود را کم نکنید، مادر عزیز حداقل سه وعده غدا باید بخورید!
 2. میوه و سبزیجات را حذف نکنید؛ شهرزاد را که یادتان هست او وزن خوب احمد صدرا و تمایل فرزندش به خوردن میوه را به خاطر مصرف میوه‏ها در دوران بارداری می‏داند. پنج وعده میوه در روز یا بیشتر از توصیه‏های ماست.
 3. وعده‏های پروتئینی خود را به شش وعده در روز برسانید. اگر می‏توانید بیشتر بخورید اما کمتر نخورید.
 4. پنج وعده غلات کامل در روز از دیگر توصیه‏های ماست.
 5. چربی‏های سالم بخورید، غذاهای دارای چربی‏های ضروری از مواردی است که باید در تغذیه بارداری خود قرار دهید.
 6. ویتامین‏ها و مکمل‏ها را فراموش نکنید مواظب باشید خوردن این مکمل‏ها زیر نظر متخصص باشد.

ویارهای دوران بارداری

حساسیت یا ویار برای هر مادر در دوران بارداری متفاوت است. شیرینی ویار زمانی است که هوس خوردن یک خوراکی خوشمزه مثل لواشک، کشک و تمام غذاهای خوشمزه که الان به ذهنت رسید، باشد. شهرزاد از آن مادرهایی بود که دوران بارداری سختی زیادی کشید، او ویارهای سخت و متنوعی داشت. ویار می‏تواند از حالت تهوع یا متنفر شدن از غذایی باشد تا خستگی و بی حال حتی مادرانی هستند که از بوی همسرشان بدشان می‏آید، این یک نوع ویار است.
شهرزاد به من می‏گوید ویار می‏تواند عجیب باشد آنقدر که از میوهای خوشمزه و دلچسب مانند هندوانه متنفر شوی! او حتی در هنگام مسواک زدن هم راحت نبود، چرا که حالش بد می‏شد. این که شما هوس خورن غذا یا خوراکی کنید، اصلا بد نیست؛ حتی آن را تهیه کنید و بخورید، اما مواظب باشید ویار باعث نشود شما از اصلی‏ترین موارد تغذیه دوران بارداری خود غافل شوید. دریافت تنقلات و غذاهای فرآوری شده خود را به حداقل برسانید. تنفر از غذا تنها زمانی ایجاد مشکل می‏کند که شامل غذاهای سالم و مهم برای رژیم غذایی باشد. اگر نسبت به غذاهای مهم و سالم احساس تنفر دارید، حتما با پزشک خود صحبت کنید. پزشک دیگر غذاها یا مکمل‏ها را جایگزین آن موارد می کند

چند توصیه برای رفع حالت تهوع دوران بارداری 

شهرزاد در دوران بارداری خود با خستگی و بی‏حال و حالت تهوع دوران بارداری دست و پنجه نرم می‏کرد! تجربیات او برای رفع حالت تهوع خوردن زنجبیل و کشک است و جالب است بدانید حالش خوب می‏شد. اما برای بی حالی و خستگی خود راه حلی پیدا نکرده بود! چند توصیه دیگر برای رفع حالت تهوع برای شما داریم:

 1. به محض بلند شدن نوشیدنی گرم بخورید.
 2. غذاهای فیبردار و غنی بخورید.
 3. آلو خشک یا آب آلو بخورید.
 4. ۲ لیتر آب در روز کم است، بیشتر بخورید.
 5. به محض نیاز به دستشویی بروید و آن را عقب نیاندازید.
 6. از غذاهایی با بوی شدید خودداری کنید.
 7. از حرکات ناگهانی خودداری کنید.
 8. بعد از غذا به رختخواب نروید.
 9. در طول وعده غذایی چیزی ننوشید.
 10. غذاهای چرب، شور، سرخ شده یا ادویه‏دار پرهیز کنید.

جایگاه ویتامین های در غذاهای دوران بارداری

 • پروتئین

اگر از پروتئین صحبت شود، یاد گوشت گاو کم چرب و لوبیا خواهید افتاد. پروتئین به رشد سینه و بافت رحم در طول دوران بارداری کمک می‏کند و درتامین خون تاثیر به سزایی دارد. اگر می‏خواهید خون کافی به فندق شما برسد، کافی است غذاهای پروتئینی دیگر مثل مرغ سالمون، آجیل، کره، بادام زمینی، پنیرخامه‏ای را روزانه سه وعده در رژیم غذایی خود بگذارید. پروتئین‏ها را یک یا دو بار در روز در برنامه تغذیه دوران بارداری خود بگذارید.

 • کلسیم

کلسیم جزو جدا نشدنی رژیم غذایی مادران آینده است. کلسیم را نه تنها در دوران بارداری مفید خواهد بود؛ بلکه برای دوران شیردهی نقش اساسی دارد. برای خانم‏های باردار و لاغر پنج وعده کلسیم توصیه خواهد شد. بیشترین ذخیره کلسیم جنین در سه ماهه آخر بارداری است، اگر مادر به کلسیم بدن خود بی توجه باشد خطر مسمویت حاملگی افزایش پیدا می‏کند. زمانی می‏گوییم کلسیم یاد شیر و سایر محصولات لبنی، مغزها، حبوبات، ماهی‏های کوچک و تخم مرغ پودینگ می‏افتیم. در کنار این موارد سبزی‏های برگ تیره، انجیر خشک، بادام، کنجد، کلم، توفو، مارگارین و نوشیدنی‏های غنی شده سویا را در رژیم غذایی دوران بارداری خود بگذارید. یادتان باشد بدن برای جذب کلسیم به ویتامین D نیاز دارد.

 • فولات

آجیل، لوبیا، عدس، تخم مرغ، آجیل، کره بادام زمینی و سبزیجات برگ دار با رنگ تیره از غذاهایی است که سرشار از فولات یا اسید فولیک هستند. این غذاها را در تغذیه دوران بارداری خود فراموش نکنید. در ماه‏های اول از اهمیت این ویتامین صحبت کرده‏ایم. شاه بلوط، گردو مخمر، نخود، خربزه اسفناج از دیگر مواد غذایی مفید هستند

 • آهن

هفته بیستم بارداری بیشترین تقاضای جنین و مادران به آهن است، قرص آهن از ماه چهارم به دلیل خیلی زیاد مادر و جنین به آهن تجویز می‏شود. غذاهایی که غنی از آهن هستند مانند گوشت قرمز، هلو و کشمش در دوره بارداری از ضروریات رژیم غذایی است. سبزیجات برگ‏ دار با رنگ تیره، مرکبات، نان‏ها و غلات غنی شده، گوشت گاو، مرغ، تخم مرغ، میوه‏های خشک را در رژیم غذایی بگذارید. برای جذب بهتر آهن از مواد غذایی با منشا گیاهی بیشتر استفاده کنید. کله پاچه، کدو تنبل، دانه‏های روغنی از دیگر موارد غنی آهن است.

 • ید

میزان ید در بدن مادر در دوران بارداری رابطه مستقیم با تکامل مغز جنین دارد. محصولات لبنی، تخم مرغ، غذاهای دریایی، دانه‏های کامل غلات، گوشت قرمز و ماکیان غنی از ید هستند. از دیگر مواردی که خیلی توصیه می‏شود، نمک ید‏ دار تصفیه شده به مقدار کم در زمان پختن غذا است.

 • فیبر

ازیبوست دوران بارداری رنج می‏کشید؟ فیبر بدن شما پایین است. میوه‏ها، سبزی‏ها و دانه‏های خوراکی به ویژه حبوبات و غلات حاوی فیبر هستند که در بدن مادر هضم نمی‏شود. فیبر با حجیم کردن مدفوع باعث خروج راحت و سریع مدفوع خواهد شد، خوردن مواد فیبری راهی برای جلوگیری از یبوست است. میوه‏های تازه و خشک، سزیجات برگ سبز و زرد از غذاهای فیبر‏دار هستند.

گروه غذایی لازم در رژیم غذایی دوران بارداری

این گروه‏های غذایی را به هیچ عنوان حذف نکنید. نان و غلات، سبزیجات، میوه‏ها، گوشت، شیر و ماست از اصلی ترین موارد تغذیه در دوران بارداری هستند.

دو قلوها و تغذیه بارداری

اگر چند قلو بارداری هستید، احتمالا بیشتر از زنی که یک قلو باردار است به کالری و مواد مغذی احتیاج دارید. درمورد این که به چه مقدار مواد مغذی بیشتر نیاز دارید با متخصص مشورت کنید.

گوشت خوار یا گیاه خوار

گیاه‏خوار بودن یا گوشت‏خوار بودن در دوران بارداری اهمیت ویژه‏ای دارد، اما این به معنی ترک این وضعیت نیست! شما می‌توانید همچنان گیاه خوار باقی بمانید. زنان باردار گیاه خوار باید مکمل ویتامین B12 را مصرف کنند. مکمل  B12 مکمل یا غذاهای غنی شده مانند مخمر تغذیه‏ای غنی شده، گوشت تقلیدی یا نوشیدنی سویا غنی شده است. باید این مکمل در روز یک میکروگرم در رژیم غذایی دوران بارداری خانم‏های گیاه خوار گذاشته شود. همچنین علاوه بر این مکمل به کلسیم و ویتامین D و امگا ۳ و آهن اضافی نیاز دارند. در کنار توصیه‏های ما بهتراست از یک متخصص تغذیه نیز کمک بخواهید.

فرزند زیبا یا زشت؟

برای داشتن فرزندی زیبا غذاهای زیر را استفاده نکنید:

 1. غذاهای مانده
 2. ادویه‏های تند
 3. فست‏فودها
 4. نوشابه و انواع سس‏ها
 5. کنسروهای آماده
 6. تند غذا خوردن

اگر می‏ خواهید فرزندی با رنگ تیره و لک‏هایی روی پوست نداشته باشید؛ این موارد را از رژیم خود حذف کنید.

نتیجه ‏گیری

مادر عزیز! همه مادران دغدغه ‏ها و نگرانی ‏هایی در دوران بارداری دارند، اما بهتر است دغدغه‏ ها را بیرون بیندازی و تغذیه سالمی داشته باشی. یک پسر کاکل به سر یا دختر پیرهن زری را با یک رژیم غذایی خوب میتوانی به دنیا بیاری! فقط کافی است بعضی غذاها را حذف کنید و غذاهایی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. یادتان باشد مهم‏ترین اصل در دوران بارداری خوب خوردن است. توصیه‏ ها و باید نبایدهای ما را حتما در رژیم غذایی خود تاثیر دهید! یادم هست شهرزاد همیشه در طول بارداری خود می‏گفت امیدوارم فرزندم اول سالم باشه بعد خوشگل باشه! امیدوارم تو هم فرزندی سالم و خوشگل به شیرینی قند به دنیا بیاری.

 

ویروس کرونا و خرید با آسودگی خاطر

1 دقیقه بخوانید
مردم صبور و قهرمان ایران: چگونه در شرایط ویروس کرونا خرید های خود را انجام می دهید ؟ اگر شما هم می‌خواهید…

خواص و فواید خشکبار

1 دقیقه بخوانید
خشکبار، یاد چه چیزی افتادی؟ راستش را بخواهی من یاد عید دیدنی و شب یلدا افتادم. همه افراد دور هم جمع می…

لباس با کیفیت و نحوه تشخیص آن

1 دقیقه بخوانید
خرید لباس با کیفیت در شرایط اقتصادی کنونی برای همه ما اهمیت دارد.که لباسی را می خریم برای ما کارایی مناسب را…

۴ نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *